Marcin Horała: program CPK znaczący dla wschodniej flanki NATO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Program Centralnego Portu Komunikacyjnego to również znaczące zwiększenie "Military Mobility" na wschodniej flance NATO. To wzbogacenie polskiego systemu infrastruktury o cały szereg nowych połączeń, mostów, obiektów inżynieryjnych. To powoduje, że cały system transportowy będzie znacznie bardziej odporny. NATO będzie w stanie znacznie szybciej przerzucać duże związki wojskowe i amunicję do Polski i rozprowadzać po całym kraju – ocenia wiceminister infrastruktury.

Mówiąc o kosztach kosztach związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym, gość "Trójkowego komentarza dnia" zwrócił uwagę na wydatki, ale i pozyskane przez spółkę fundusze. – To ogromny projekt, który ma swój horyzont czasowy. Jest podpisanych mnóstwo umów, które są twardymi zobowiązaniami, ale ich realizacja trwa. Spółka CPK pozyskała już spore fundusze dla Polski. To chociażby między 100 a 200 mln zł środków unijnych i to takich konkurencyjnych, jak CEF (Instrument "Łącząc Europę"), gdzie nie ma koszyka narodowego, tylko projekty konkurują merytorycznie. Projekty CPK zazwyczaj są bardzo wysoko oceniane i wygrywają – mówił minister Marcin Horała. Zwrócił uwagę, że wszystkie inwestycje związane z infrastrukturą pociągają za sobą duże koszty. Widać to także na przykładzie Krajowego Programu Kolejowego czy Drogowego, czy Kolei Plus.

Najczęściej czytane

– Samo lotnisko będzie inwestycją komercyjną i przyniesie zyski, natomiast pozostała infrastruktura kolejowa, drogowa to już infrastruktura publiczna – dodaje rozmówca Dariusza Wieczorkowskiego.

Kiedy z Centralnego Portu Komunikacyjnego odleci pierwszy samolot?  – Zakończenie budowy planowane jest na rok 2027, ale w sensie takiego pełnego sezonu komercyjnego to jest jeszcze kilka miesięcy rozruchu, testów. To bardzo ambitny plan, zobaczymy, czy uda się go zrealizować. Gdyby to się udało, to wtedy idziemy po takie mistrzostwo świata, bo to byłoby 10 lat od takiego stanu absolutnie zero, od decyzji, która była w roku 2017 – przypomina Marcin Horała. 

Posłuchaj

11:07
Marcin Horała o wyzwaniach i korzyściach wynikających z powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Z wiceministrem infrastruktury rozmawialiśmy także o ograniczeniu ruchu na lotnisku Chopina i w Modlinie oraz trwających negocjacjach z kontrolerami lotów.

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury)
Data emisji: 26.04.2022
Godzina emisji: 18.10

gs

Polecane