Miron Białoszewski – wielki reformator języka polskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Miron Białoszewski – wielki reformator języka polskiego
Miron BiałoszewskiFoto: NAC/Edward Hartwig

Pisarz, który stworzył swój własny świat literacki. Rozległy, pociągający i tajemniczy świat mowy. "Ludzkie gadanie" podniósł do rangi wielkiej literatury.

Miron Białoszewski – poeta i prozaik, który stworzył swój własny świat literacki w poruszającym "Pamiętniku z Powstania Warszawskiego". 

Świat rozległy, pociągający i tajemniczy. Pełen doznań prywatnych, doświadczeń egzystencjalnych i historycznych, w którym ciągle przenikają się jawa i sen. Przede wszystkim zaś jest to świat mówiony.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Niewielu mamy w naszej literaturze współczesnej pisarzy tak oryginalnych, z tak wyraźnym stemplem indywidualnego stylu. Twórczość Białoszewskiego stała się przedmiotem wielu dociekań krytycznych i naukowych. Traktują o niej książki, studia i rozprawy.


Posłuchaj

50:35
Literacki świat Mirona Białoszewskiego (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dziś, gdy mówi się o kimś, że mówi Białoszewskim, to znaczy tyle, że odnajduje się w żywej, spontanicznej mowie. On sam unikał zapisu, mówił do magnetofonu.

– Podjął gigantyczny trud przełamania schematu. Znalazł swój sposób, czyli mówienie. Nie pisać, lecz gadać o wojnie, tak jak gadają ludzie zwyczajni – mówiła w Polskim Radiu Maria Janion.


białoszewski pap 1200.jpg
Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

To "ludzkie gadanie" Białoszewski podniósł do rangi wielkiej literatury i dał świadectwo prawdzie w "Pamiętniku z powstania warszawskiego". Zapis mówienia stał się jego metodą w kolejnych znakomitych książkach.

Białoszewski "obgadał" Powstanie Warszawskie, Warszawę i podwarszawskie miejscowości. Korzystając z plotki, pogłoski, podsłuchanej rozmowy przyswoił nam szumiącą najrozmaitszymi głosami przestrzeń miasta.

O twórczości Mirona Białoszewskiego rozmawiamy z prof. Adamem Poprawą oraz prof. Piotrem Sobolczykiem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, która powstaje we współpracy z Instytutem Badań Literackich PAN. 

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Data emisji: 31.01.2020
Godzina emisji: 13.07

Polecane