Adam Myjak. Rzeźba – nowa wystawa w PGS

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adam Myjak. Rzeźba – nowa wystawa w PGS
Fragment plakatu promującego wystawę "Adam Myjak. Rzeźba"Foto: mat. promocyjne

Ostatnia duża wystawa w sopockiej galerii w 2017 roku ma prosty tytuł. Nazwisko autora prac pokazywanych na tej wystawie jest czytelne. 

Posłuchaj

Adam Myjak. Rzeźba – nowa wystawa w PGS (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Profesor Adam Myjak – rektor warszawskiej ASP, trzykrotnie wybierany na kierującego tą uczelnią, prowadzący pracownię rzeźby jest jednym z największych polskich artystów rzeźbiarzy. 3 stycznia ukończy 70 lat, wystawa zatem ma charakter jubileuszowy. To druga jego wystawa w PGS. Sopocka galeria nie obawia się prezentacji rzeźby (nie tak popularnej jak malarstwo). Poprzednia ekspozycja prac rzeźbiarskich – profesora Adama Smolany  wzbudziła duże zainteresowanie zwiedzających. Profesor Adam Myjak, co nie jest tak częste, jest wspaniałym rozmówcą i… słuchaczem Trójki. Współgospodarz spotkania – dyrektor Zbigniew Buski – zaprosił na nasze spotkanie profesora Stanisława Radwańskiego – rzeźbiarza (latach 1990-96 rektora ASP w Gdańsku), ucznia Stanisława Horno-Popławskiego. Spotkanie dotyczące prac rzeźbiarskich nie należy do najłatwiejszych, ale w takim towarzystwie…

Wydanie wszak rozpoczynają dźwięki ze Sztokholmu. 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla, w Sztokholmie i w Oslo odbywa się uroczystość noblowska. Literackiego Nobla otrzymuje w tym roku jeden z najmłodszych literackich noblistów, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia – Kazuo Ishiguro.


Kazuo Ishiguro/By Frankie Fouganthin (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons Kazuo Ishiguro/By Frankie Fouganthin (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Odnotowujemy moment wręczania Literackiej Nagrody Nobla moment, gdyż podczas uroczystości laureat nie zabiera głosu. Przyjmuje on jedynie medal, dyplom i czek oraz kłania się królowi, Akademii i publiczności. Głos zabierze dopiero podczas bankietu w sztokholmskim ratuszu, wieczorem, co skomentujemy w "Trójce pod Księżycem" z 14/15 grudnia.

7 grudnia Kazuo Ishiguro wygłosił w Szwedzkiej Akademii Nobel Lecture i o tym także rozmawiamy w TPK, przedostatnim w tym roku wydaniu tej audycji. Od 18 grudnia z kolei będziemy prezentowali fragmenty opowiadań noblisty z tomu "Nokturny".

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 10.12.2017
Godzina emisji: 21.08

Polecane