Podcasty
Radio
2024-09-13
Był jednym z pierwszych, którzy poznali się na geniuszu Adama Mickiewicza. W słynnym sporze romantyków z klasykami stanął po stronie nowej poezji. Maurycy Mochnacki - publicysta, uczestnik powstania listopadowego - należał do najważniejszych teoretyków epoki, która miała się stać dla naszej kultury przełomowa.
Strona główna
Był od początku jednym z kół zamachowych rewolucji 1830 roku – jak insurekcję nazywali jej uczestnicy. Dla wielu zbyt radykalny, szybko zaczął być postrzegany przez nich owszem jako koło, ale raczej piąte u wozu. Nie dostrzegano bowiem, że celną myślą wyprzedzał innych o kilka kroków. Dziś mija 221. rocznica jego urodzin.
2024-07-04
4 lipca 1890 roku pochowano na Wawelu sprowadzone z Paryża szczątki Adama Mickiewicza. Jak pokazała historia, nie był to jedyny przypadek, gdy Rzeczpospolita zabiegała o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich sytuacji. Oto opowieści o niektórych z nich.
2024-04-30
Maj kojarzy się przede wszystkim patriotycznie - rzecz jasna, za sprawą narodowego święta 3 maja, którego obchodzenie było w okresie zaborów zakazane. Z tej przyczyny warto przypomnieć postać niezwykłego człowieka, który zmarł 190 lat temu w wieku zaledwie 31 lat - pisarza, teoretyka literatury, kronikarza powstania listopadowego i pianisty w jednej osobie.
Kwadratura kultury
2023-09-24
- Maurycy Mochnacki był wybitną indywidualnością, na granicy genialności. Ludzie tego pokroju zawsze mają kłopoty ze zrozumieniem wśród sobie współczesnych - mówił w Polskim Radiu 24 polonista prof. Andrzej Waśko z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Życie z duszą czy bez
2023-09-16
220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził się Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu, a także pianista.
Dawno, dawno temu
2023-05-29
W listopadzie 2021 sprowadzono do Polski i pochowano na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach szczątku Maurycego Mochnackiego. Kiedy żył, przeciwstawiał rosyjskiej tyranii polskie umiłowanie wolności. Premierowe słuchowisko Tomasza Skilera pod tytułem "I Bóg nie poszczęścił naszej świętej sprawie" przybliża emigracyjne losy Mochnackiego i jego nieustanne poświęcenie dla sprawy polskiej, bez względu na wielkie, osobiste koszty.
SŁUCHOWISKO W JEDYNCE
z 0