Podcasty
Radio
2023-12-26
Na Jasnej Górze pielgrzymi nawiedzają jedną z największych ruchomych szopek bożonarodzeniowych w Polsce. Liczy blisko 500 figurek.
Polska
Wysoką na ponad dwa metry szopkę Michał Ezenekiera z końca XIX wieku można oglądać na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Ogółem ekspozycja liczy około dwustu szopek, zarówno tych bardzo starych, jak i całkiem współczesnych.
Trójka do trzeciej
Tłumy odwiedzają żywą szopkę zbudowaną przez krakowskich franciszkanów. Od wigilijnego wieczoru na placu między Pałacem Arcybiskupów Krakowskich a Bazyliką Franciszkanów trwają jasełka i koncerty kolęd. - Chcemy ludziom i sobie uświadamiać to ciągle na nowo, że jesteśmy jeden dla drugiego, a nie jeden przeciwko drugiemu - mówił w Dwójce o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.
Poranek Dwójki
2023-12-25
Mija 800 lat, od kiedy w nocy 25 grudnia święty Franciszek z Asyżu wystawił w Greccio szopkę betlejemską. Inscenizowała ona narodzenie Jezusa w ubogiej szopce.
Kultura
2023-12-24
Zoom, Sms, e- mail, telefon, a może kartka świąteczna? Forma składania sobie życzeń zmieniała się na przestrzeni wieków, a w ostatnich latach zmiany nabrały prędkości.
Audycje specjalne
W 2023 roku mija 800 lat od wystawienie przez św. Franciszka pierwszej w historii szopki we włoskim Greccio, ale także 75 lat od kiedy po raz pierwszy na Starym Mieście w Warszawie stanęła szopka kapucyńska. Chodziło o przyniesienie Jezusa i tchnięcie nadziei w Warszawę obróconą w zgliszcza - tłumaczył w Polskim Radiu 24 brat Jarosław Rajski z zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, prowincji warszawskiej.
Temat dnia
z 0