Spotkanie z polskimi radiowcami ze Wschodu
Radiowcy z Polski, Litwy i Ukrainy zbierają materiały do wspólnej pracy o historii radiofonii II Rzeczpospolitej. W gmachu Polskiego Radia odbyło się spotkanie z przedstawicielami polskojęzycznych stacji radiowych na Kresach Wschodnich.
Foto: PR
Okazją była 85. rocznica uruchomienia rozgłośni w Wilnie, 80. rocznicy nadania pierwszej audycji "Wesoła Lwowska Fala" oraz 75. rocznicy uruchomienia Polskiego Radia w Baranowiczach.
Historia w Polskim Radiu. Czytaj więcej>>>
- Robimy ważny krok w kierunku zbudowania całościowego opisu historii polskiej radiofonii - mówi prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. - Zbliża się 90-lecie Polskiego Radia i naszym obowiązkiem jest spisanie tego wszystkiego, co jeszcze spisane nie zostało i przekazanie tego następnym pokoleniom - dodaje Siezieniewski.
Profesor Krzysztof Jasiewicz podkreśla, że wpływ audycji kresowych rozgłośni kresowych był nie do przecenienia. - Najważniejszym elementem było kształtowanie postaw propaństwowych, patriotycznych oraz uczenie, czyli te wszystkie elementy, które również i dziś stanowią podstawę programową Polskiego Radia - podkreśla profesor Jasiewicz. Zarazem, dodaje naukowiec, niezwykle ważny był też walor kulturotwórczy audycji rozgłośni kresowych, jak na przykład "Lwowska Fala".
- Właśnie sławna wesoła "Lwowska Fala" stała się w przyszłości wzorem audycji radiowych - podkreśla Sławomir Rogowski, członek Krajowej Rady Radiofonii. Jak tłumaczy, stworzony został wtedy kanon audycji radiowej, w której nie tylko emitowano muzykę i czytano fragmenty książek - to były audycje na żywo, interaktywne, otwarte na kontakt z słuchaczem, co do dziś jest naśladowane.
(mp)