Polski ślad w życiu Marleny Dietrich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polski ślad w życiu Marleny Dietrich
Marlene DietrichFoto: Don English; Paramount Pictures/Wikimedia Commons

W 1993 roku, prawie 18 miesięcy po śmierci Marleny Dietrich do Berlina trafiało 25 ton rzeczy będących jej własnością. Wśród nich niewielki czerwony notes, a na ostatniej stronie pod napisem "Pologne" trzy polskie nazwiska. Opowiada o tym reportaż Eweliny Karpacz-Oboładze "Marlena w Polsce".

Posłuchaj

Polski ślad w życiu Marleny Dietrich (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ten notes stał się dla Angeliki Kuźniak, autorki książki "Marlene", punktem wyjścia do poznania historii wizyt Marleny Dietrich w Polsce.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

- Wszystko zaczęło się od filmu dokumentalnego, który obejrzałam. Zobaczyłam jak tiry przewożą 25 ton rzeczy, które należały do Marleny, do muzeum w Berlinie. Pomyślałam: może są tam rzeczy dotyczące Polski? - opowiada pisarka. Pojechała do archiwum i udało jej się znaleźć polskie nazwiska, wśród nich m.in. Zbigniewa Cybulskiego. - Ten notes otworzył mi polski epizod w życiu Marleny Dietrich - dodaje Kuźniak.

Artystka była w Polsce dwukrotnie. W 1964 i 66 roku. - W czasie pierwszej podróży była ubrana, jak na Syberię. Miała popielatą pelisę na lisim futrze, a pod spodem bardzo obcisłą, dżersejową sukienkę - opowiada pisarka.

Dietrich z wielką dokładnością wszystko notowała. - To, co zabierała w podróż, napiwki, które dawała obsłudze, godzinę przelotu jej samolotu nad jakimś miastem. W jej archiwum zachowało się 300 tysięcy zapisanych kartek - dodaje Kuźniak.

Marlena Dietrich zmarła 6 maja 1992 roku.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze "Marlena w Polsce".

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj kiedy chcesz>>>

(mp)

Polecane