Kayah o płycie "Transoriental Orchestra": przeciw ksenofobii i rasizmowi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kayah o płycie "Transoriental Orchestra": przeciw ksenofobii i rasizmowi
KayahFoto: mat.prasowe/KAYAX

Pracując nad najnowszą płytą Kayah dużo podróżowała, bo "Transoriental Orchestra" to zbiór pieśni żydowskich z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. – Śpiewam m.in. po hebrajsku, w jidysz, ladino, po arabsku – mówiła w Trójce Kayah.

Posłuchaj

Kayah o nowej płycie: śpiewam po polsku, hebrajsku, w jidysz, ladino i arabsku (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wszystko zaczęło się od wielkiej muzycznej miłości Kayah do muzyki nurtu world. Impulsem do rozpoczęcia pracy nad materiałem było zaproszenie artystki do występu na festiwalu Warszawa Singera. Specjalnie na potrzeby tego jednego koncertu powstał niezwykły projekt "Transoriental Orchestra".

Finał akcji "Orzeł może": zobacz pokaz mody i koncert Kayah!>>>

Urszula Dudziak: śpiewająco przez życie (wideo)>>>

- Muzyka etniczna jest mi bardzo bliska. Myślę, że płyta "Transoriental Orchestra" to dopiero śmiały krok w ten świat. (…) Jednocześnie jest ona też manifestem przeciw ksenofobii i rasizmowi – mówiła Kayah w audycji "Do południa”.

Artystka pracując nad materiałem dużo podróżowała po Europie i nie tylko: od Półwyspu Iberyjskiego, przez Maroko, czy Izrael, aż po Bałkany. – Śpiewam też w bardzo różnych językach, w tym po hebrajsku, w jidysz, ladino i po arabsku – wyliczała rozmówczyni Marka Niedźwieckiego.

Jakie utwory znalazły się na płycie? - Są i radosne i bardzo refleksyjne. W zależności od dnia inna piosenka jest mi najbliższa. Powstał też jeden, zupełnie nowy utwór, oparty na tradycji muzyki orientalnej, w którym recytuję modlitwę po aramejsku – opowiadała Kayah.

W ostatniej chwili na płytę "Transoriental Orchestra" trafiła piosenka do tekstu romskiej poetki – Papuszy. - Tuż przed wypuszczeniem płyty do drukarni nagrałam muzyczną ilustrację do tekstu Papuszy po romsku. Mam nadzieję, że udało mi się wyśpiewać tekst w tym języku.”Tyle biedy i bólu” to piękna melodia autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza, naprawdę bardzo przejmująca – dodała Kayah. Patronem medialnym płyty "Transoriental Orchestra" jest Trójka.

Jakie niespodziankę kryje płyta i jakie piosenki stanową polską reprezentację w tej muzycznej podróży? O tym m.in. usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Rozmawiał Marek Niedźwiecki.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(ei)

Polecane