Piękno poezji Mickiewicza na nowym albumie Krzysztofa Napiórkowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piękno poezji Mickiewicza na nowym albumie Krzysztofa Napiórkowskiego
Krzysztof Napiórkowski i Marek NiedźwieckiFoto: Polskie Radio

– Mój zamysł był taki, żeby "Sonety Krymskie" Mickiewicza, które bez wątpienia są emanacją geniuszu tego autora, uczynić bardziej bliskimi i nieco je uwspółcześnić. To bardziej impresja niż typowy longplay – mówi pieśniarz i pianista Krzysztof Napiórkowski o swoim najnowszym albumie "Mickiewicz. Sonety Krymskie".

Posłuchaj

Krzysztof Napiórkowski o płycie "Mickiewicz. Sonety Krymskie" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Sonety Krymskie Adama Mickiewicza i ich ponadczasowe piękno to inspiracja do kolejnego albumu Krzysztofa Napiórkowskiego – pieśniarza, wokalisty, pianisty i kompozytora. Za swój ostatni album artysta był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk 2019. Tym razem sięgnął po pomnikową postać znaną przede wszystkim z podręczników szkolnych, lecz napisana do nich muzyka przybliża XIX wieczną poezję do czasów współczesnych. Osnową płyty są kompozycje Napiórkowskiego zaśpiewane przez niego przy fortepianie. "Zamysł albumu był taki, że wyobraziłem sobie XIX-wieczny paryski salon, gdzie wieczorną porą gromadzi się towarzystwo, a śpiewak z udziałem muzyków wykonuje poezję ku uciesze i zamyśleniu zebranych" – tak płytę opisuje kompozytor.

"Mickiewicz. Sonety Krymskie"  Krzysztof Napiórkowski   Foto: mat. promocyjne "Mickiewicz. Sonety Krymskie" Krzysztof Napiórkowski Foto: mat. promocyjne

– Album ten nagrałem na setkę. Miałem cztery godziny w studiu Polskiego Radia, gdzie był świetny fortepian. Pomyślałem, że spróbuję zagrać te sonety i zobaczyć, czy to wyjdzie. Po pierwszym podejściu okazało się, że jest to na tyle spójne, że potem zaprosiłem muzyków, którzy dograli pozostałe instrumenty i tak powstała ta płyta. Są tu muzycy reprezentujący wspaniały nurt muzyki klasycznej – Artur Kasperek na fagocie, Mateusz Pliniewicz na skrzypcach, Michał Żak na flecie i klarnecie. Tomasz Żymła na klarnecie basowym i muzycy, którzy współpracują ze mną w kwartecie od 10 lat. Będę grał koncerty i w tym roku będzie ich bardzo dużo, na co bardzo się cieszę. Będziemy grać sonety, ale nie tylko – zapowiada artysta.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Marek Niedźwiecki
Gość: Krzysztof Napiórkowski pieśniarz, wokalista, pianista i kompozytor)
Data emisji: 03.02.2020
Godzina emisji: 11.12

kr/mat. promocyjne

Polecane