Oryginalne formuły trąbkowe Tomasz Stańki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oryginalne formuły trąbkowe Tomasz Stańki
Tomasz StańkoFoto: PR/Wojciech Kusiński

Należy nie tylko do grona najwybitniejszych polskich jazzmanów – jego talent kompozytorski, wirtuozerię gry na trąbce i niezwykłą osobowość doceniła publiczność i krytycy z całego świata. Bohaterem kolejnego odcinka "Muzycznego Przewodnika Trójki" był Tomasz Stańko.

Posłuchaj

Oryginalne formuły trąbkowe Tomasz Stańki (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tomasz Stańko urodził się w Rzeszowie w 1942 roku, ukończył studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Grał z Adamem Makowiczem, później dołączył do zespołu Krzysztofa Komedy – ta współpraca wywarła znaczący wpływ na młodego trębacza. Gdy prowadził już własny kwintet, pierwszą płytę "Music For K" dedykował właśnie Krzysztofowi Komedzie.

W latach 1968-73 wystąpił na najważniejszych festiwalach europejskich, m.in. w Berlinie, Kopenhadze i oczywiście Warszawie. Na początku lat 70. komponował i nagrywał dla Studia Jazzowego Polskiego Radia. Ważnym okresem w jego karierze była współpraca z fińskim perkusistą Edwardem Vesalą; poszukując nowych rozwiązań formalnych działał z Michałem Urbaniakiem, nagrał solową płytę w słynnej świątyni Taj Mahal w Indiach.

W latach 80. i 90. zarejestrował serię płyt z utworami najbardziej znaczącymi w jego karierze, współpracował z artystami, pośród których można wymienić m.in. Gary'ego Peacocka i Cecila Taylora. Później były nagrania z Donem Cherrym, Janem Garbarkiem i wieloma innymi muzykami.

Przełomem w karierze Tomasz Stańki okazała się współpraca wytwórnią ECM – jej efektem była min. kilkutygodniowa trasa koncertowa w USA w 2003 roku.

Styl Tomasza Stańki jest niezwykle bogaty. Artysta wypracował własne oryginalne formuły trąbkowe – skoki rejestrowe, dźwięki ponad skalą instrumentu, przetrzymywane dźwięki w najniższym rejestrze, szeroki biegniki i przedęcia. A nad tym wszystkim zawsze panowała spójna koncepcja muzyczna.

"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.

(mk)

Polecane