Studio im. Agnieszki Osieckiej czyli rewolucja w Polskim Radiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Studio im. Agnieszki Osieckiej czyli rewolucja w Polskim Radiu
Plakat promujący koncert "Pamiętajmy o Osieckiej" w radiowej Trójce Foto: W. Kusiński/ PR

Maszynownia, reżysernia, studio z dwiema izolowanymi akustycznie kabinami, pomieszczenie do nagrania perkusji, pracownia postprodukcji i garderoba. Tak dziś wygląda kompleks studyjny Trójki, który w 1997 r. otrzymał imię Agnieszki Osieckiej, będąc wtedy technologicznym przebojem.

Posłuchaj

Jan Borkowski i Paweł Sztompke o rewolucyjnym wyposażeniu trójkowego studia im. Agnieszki Osieckiej (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Modernizacja studia miała miejsce podczas rozpoczętego rok wcześniej remontu. Jan Borkowski (inicjator remontu) wspominał, że w wyjątkowym wyposażeniu studia pomogło wiele szczęśliwych zbiegów okoliczności. – Miałem bardzo dobre kontakty z reżyserami dźwięku, a Wielka Brytania przodowała wtedy w produkcji najlepszych stołów mikserskich i głośników. I przypadek sprawił, że udało nam się skorzystać z pomocy takich fachowców – opowiadał Jan Borkowski. I tak do studia trafił sprzęt sygnowany symbolem SL 9000 i 40-śladowy magnetofon cyfrowy oraz głośniki.

25 lat koncertów w Trójce - czytaj więcej
Koncerty w Trójce. Zobacz wideo! >>>

Powstał supernowoczesny kompleks studyjny. – To była rewolucja. Ta konsoleta nie mogła się zmieścić, więc trzeba było rozwalić pół gmachu z drugiej strony – wspominał z uśmiechem pomysłodawca trójkowych koncertów Paweł Sztompke.

Kiedy studio był już gotowe do otwarcia, do Trójki dotarła wiadomość o śmierci Agnieszki  Osieckiej. Jan Borkowski zaproponował, aby uczcić jej pamięć właśnie poprzez nadanie imienia poetki trójkowemu studiu. W czerwcu 1997 roku odbył się uroczysty koncert zatytułowany "Pożegnanie poetki”.

Cyklu poświęconego 25-leciu koncertów w Trójce można słuchać codziennie od 8 października do 8 listopada o godzinie 7.40. Michał Margański przypomina w nim historię Trójkowej sceny muzycznej i próbuje wytłumaczyć, skąd bierze się magia Studia Muzycznego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, z którego transmitowane są koncerty. Każdy odcinek ilustruje fragment przypominanego koncertu, wybranym spośród 900 występów, zrealizowanych w ciągu 25 lat.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

W każdej audycji do wygrania będą zaproszenia na koncert Randy Crawford, organizowany wspólnie przez Trójkę i Gdynia Ladies’ Jazz Festival, który odbędzie się 8 listopada w warszawskiej Sali Kongresowej. Bilety na ten koncert są już w sprzedaży.

Polecane