PO chce uwłaszczenia działkowców. Kto jest przeciw?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PO chce uwłaszczenia działkowców. Kto jest przeciw?
Foto: Jerney/public domain/Wikimmedia Commons

- PO stoi na stanowisku, że uwłaszczenie działkowców jest gwarancją bezpieczeństwa, zapewnienia dziedziczenia działek, spokojnej pracy na nich - mówi Marek Łapiński z tej partii.

Posłuchaj

Czy oczekiwania działkowców są zrozumiałe? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ogólnopolska manifestacja członków Polskiego Związku Działkowców odbyła się w czwartek 10 października przed budynkiem Sejmu i Kancelarią Premiera. Działkowcy protestowali przeciwko proponowanym przez PO zmianom w projekcie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Ich zdaniem nowe prawo pozwoli łatwiej przejąć ogródki deweloperom.
W Sejmie trwają prace nad projektem obywatelskim przygotowanym przez Związek Działkowców, ale także nad projektami PO, PSL i Solidarnej Polski. Sprawa jest pilna, ponieważ Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w ubiegłym roku przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Słuchaj innych dyskusji w cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

Przepisy te przestaną obowiązywać w styczniu 2014. W Polsce powierzchnia ogrodów działkowych zajmuje 43 tysiące hektarów, 90 procent z nich znajduje się w miastach, najczęściej w miejscach bardzo atrakcyjnych dla inwestorów. To, co budzi największe emocje, to uwłaszczenie działkowców. Politycy PO chcą aby działkowcy mogli dysponować gruntami ogrodów działkowych.

Marek Łapiński z PO wyjaśnia na antenie Trójki, że działkowiec po uwłaszczeniu zaproponowanym przez jego partię będzie współwłaścicielem ogrodu. - Po to, aby mógł jeszcze lepiej decydować o tym miejscu, być z nim jeszcze bardziej zintegrowanym - tłumaczy rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.

Eugeniusz Kondracki, prezes Polskiego Związku Działkowców podkreśla, że działkowcy nie są  przeciwni uwłaszczeniu. - Ale jesteśmy za takim rozwiązaniem tego problemu, które będzie realne - mówi. Jak miałoby ono wyglądać? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
W audycji wypowiadali się także: Bartłomiej Piech, radca prawny, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Tadeusz Staniewski z Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Andrzej Rozenek, poseł Twojego Ruchu, Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy!

(pg)

Polecane