Krzysztof Klenczon: piosenki świeże i proste
Należał do najciekawszych postaci pierwszej fali muzyków rockowych w Polsce. Jego piosenki – nieskomplikowane, ale komponowane z niezwykłym talentem – stawały się wielkimi przebojami. W kolejnym odcinku cyklu "MP3" przedstawiliśmy sylwetkę Krzysztofa Klenczona.
Krzysztof Klenczon
Foto: youtube.com
Krzystof Klenczon, urodzony w 1942 roku w Pułtusku, wychowywał się w Szczytnie. Gdy zdał maturę, wyjechał na studia do Gdańska – to był moment, w którym zaczął poważnie interesować się muzyką. Po raz pierwszy przed większą publicznością wystąpił jako 20-latek. Debiut na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie okazał się wyjątkowo udany.
Momentem przełomowym w jego artystycznej karierze było zaproszenia, jakie otrzymał od Franciszka Walickiego, który nalegał, by Krzysztof Klenczon dołączył do zespołu Niebiesko-Czarni. W 1963 roku muzyk wystąpił z tą grupą w paryskiej Olimpii.
W pamięci większości słuchaczy Krzysztof Klenczon pozostanie jednak przede wszystkim jednym z liderów Czerwonych Gitar, kompozytorem m.in. takich przebojów jak: "Historia jednej znajomości", "Gdy kiedyś znów zawołam cię", "Kwiaty we włosach", "Powiedz stary gdzieś ty był".
Po kilku latach, w wyniku konfliktu z Sewerynem Krajewskim, opuścił zespół i założył grupę Trzy Korony. Rozczarowany artystycznie wyjechał do USA, gdzie. Pod koniec lutego 1981 roku został zaproszony przez klub polonijny do udziału w koncercie, z którego całkowity dochód miał być przeznaczony na cele charytatywne. Gdy Krzysztof Klenczon wracał z tego wydarzenia, doszło do tragicznego wypadku samochodowego. Muzyka nie udało się uratować, 7 kwietnia 1981 roku zmarł w szpitalu w Chicago.
"MP3 – Muzyczny Przewodnik Trójki" na antenie Trójki w każdą sobotę w "Radiowym Domu Kultury". Cykl jest realizowany wspólnie z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (www.nina.gov.pl). Przygotowuje go Wojciech Włodarczyk.
(mk)