Reklama

reklama

Czy istnieje kanon polskiej literatury współczesnej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy istnieje kanon polskiej literatury współczesnej?
Barbara Marcinik, Marcin Kube , Igor Stokfiszewski, Iwona Smolka i Jerzy Sosnowski w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zapraszamy do oglądania debaty krytyków literackich w "Klubie Trójki".



Kanon polskiej literatury współczesnej… Czyli: nie lista lektur szkolnych – i nie: zestaw dzieł z klasyki – tylko: spis utworów, opublikowanych po roku 1989, które wypada znać.
Czy tak pojęty kanon da się w ogóle skonstruować? I czemu miałby dzisiaj służyć? Byłby znakiem przynależności do jakiejś elity? Do kółka hobbystów, którzy czytają książki? Wzbogacałby nas jakoś (i jak?)? A może byłby tylko i aż przewodnikiem dla kogoś, kto chciałby wiedzieć, co się przydarzyło polskiej literaturze przez ostatnie ćwierć wieku? Co się przydarzyło nam wszystkim?
Masa pytań wiąże się z hasłem "kanon literatury polskiej" – i rozmowa o nim siłą rzeczy staje się rozmową z pogranicza socjologii, szeroko pojętej kultury, ekonomii… a także polityki.
W audycji, zrealizowanej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, a zarejestrowanej w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, wzięli udział krytycy literaccy: Barbara Marcinik (tym razem, po raz pierwszy, w funkcji gościa!), Iwona Smolka z Programu Drugiego Polskiego Radia, Marcin Kube z "Rzeczpospolitej" i Igor Stokfiszewski z "Krytyki Politycznej”. W studiu zabrzmiały także strofy Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza w wykonaniu Mirosława Czyżykiewicza.

Mirosław Czyżykiewicz był gościem koncertu "Uczucia nieparzyste". Zobacz wideo! >>>

"Klub Trójki" przygotowali Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski.


Polecane