Unia jednym głosem przeciw Syrii? Szansa bardzo mała

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unia jednym głosem przeciw Syrii? Szansa bardzo mała
Szwecja mocno otwiera się na syryjskich imigrantówFoto: PAP/EPA/MEHMET EMIN/ANADOLU AGENCY

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton nie ma większego pola do manewru. Natomiast szefowie państw wchodzących w skład Wspólnoty są podzieleni – mówi Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Posłuchaj

Elżbieta Kaca o szansach na wspólne stanowisko państw unijnych w sprawie Syrii (Europa od kuchni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Większość europejskich przywódców mówi, że reżim syryjski trzeba ukarać. Państwa unijne nie wykazują jednak chęci wzięcia udziału w interwencji zbrojnej.

- Francja popiera interwencję, bo ma tam w regionie ewidentne interesy. Wielka Brytania też popierała interwencje, ale jak Izba Gmin się nie zgodziła, kraj się wycofał. Włochy i Belgia mają bardziej wyważone stanowisko, bo czekają na wyniki pracy inspektorów. Niemcy ze względu na wybory są  w sytuacji patowej, a Hiszpania czeka na rezolucję ONZ. Widać, że w takiej sytuacji nie będzie możliwe podjecie wspólnego stanowiska państwa unijnych - tłumaczyła w audycji "Europa od kuchni” Elżbieta Kaca.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

A jakie instrumenty ma do wykorzystania Unia Europejska, która przecież nie ma sił zbrojnych? - Embargo na broń, embargo paliwowe, wstrzymanie pomocy dla rządu syryjskiego – wyliczała ekspertka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Więcej informacji na temat możliwej reakcji Unii usłyszą Państwo w nagraniu audycji, którą przygotował Ernest Zozuń.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.
"Euranet Plus - Europa od kuchni" w każdy wtorek o godzinie 17.20. Zapraszamy!

Polecane