Teoria strun, czyli fizyka z werwą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teoria strun, czyli fizyka z werwą
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Dr Michał Heller jest pracownikiem Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz post-dokiem na Universiteit van Amsterdam. Zajmuje się opisem egzotycznego stanu materii: plazmy kwarkowo-gluonowej wypełniającej młody Wszechświat oraz zaskakującym związkiem tego opisu z grawitacją w ramach teorii strun.

Posłuchaj

Michał Heller o tym, dlaczego fizyka teoretyczna jest pasjonująca (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mimo młodego wieku jest współautorem kilkunastu prac opublikowanych w najbardziej prestiżowych, światowych magazynach naukowych ("Physical Review D”, "Physical Review Letters”, "Journal of High Energy Physics”).

A jak to wszystko się zaczęło? - Czytałem "Wiedzę i życie”, a fizyka teoretyczna jawiła mi się jako najciekawsza rzecz, którą mogę się zajmować. To dlatego, że pozwala zrozumieć świat w sposób najbardziej fundamentalny - mówił w Trójce Michał Heller. Jak dodał, jego naukowe oczko w głowie, czyli teoria strun, jest taka ważna, bo "postuluje coś na temat zasad działania świata”. - Mam zamiar zajmować się tym przez kolejne lata - deklarował naukowiec.

Dr Michał Heller kompleksowo zajmuje się teorią strun, w której (w telegraficznym skrócie) różne cząstki elementarne mogą być wzbudzeniami bardziej fundamentalnych obiektów rozciągłych. Od kilku lat zajmuje się opisem egzotycznej formy materii – cieczy kwarków i gluonów – w języku czarnych dziur, strun oraz tzw. D-bran. Marzeniem Hellera jest, by za kilkanaście lat okazało się, że wyniki jego badań wpłynęły w znaczący sposób na dziedzinę, którą się zajmuje.

Zagłosuj w plebiscycie "Polacy z werwą">>>

Z myślą o wyjątkowych Polakach PKN Orlen zainicjował plebiscyt, którego celem jest pokazanie realnego potencjału naszego kraju - młodych ludzi, którzy mają pomysły, pasję oraz wytrwałość. I mimo młodego wieku zdążyli już odnieść sukcesy w swoich dziedzinach. O plebiscycie mówił w audycji "Do południa" Jan Niebudek.

W plebiscycie zostało wyłowionych 21 finalistów w 7 kategoriach: Nauka, Medycyna, Ochrona Środowiska, Innowacje w biznesie, Kultura i Sztuka, Design i Sport. Sylwetki wszystkich zaprezentujemy na antenie Trójki.

polacyzwerwa.pl, ei

Polecane