15. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 15. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.Foto: Michał Kapitaniak. Z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

W czasach terroru i poniżenia wiersze Zbigniewa Herberta pomagały "utrzymać się w pionie". Jak odbierany, czytany jest albo może być dzisiaj? Co decyduje o uniwersalności jego poezji? Zapraszamy dziś na "Klub Trójki".

Zbigniew Herbert odszedł 28 lipca 1998 roku. Autor 9 tomików wierszy (wydawanych w latach 1956-1998), olśniewających myślowo i artystycznie szkiców/ esejów, pozostawił "testament”, którego najważniejsze "przesłanie", ma każdy szansę znać na pamięć: "Bądź wierny idź". W czasach terroru i poniżenia jego wiersze pomagały "utrzymać się w pionie". Jak odbierany, czytany jest/ może być dzisiaj? Co decyduje o uniwersalności jego poezji?
Był zarazem doskonałym "przewodnikiem" po kulturze starożytnej (Grecja, Włochy), pisał o bogach antycznych, mało znanych, ale też o obyczajach chłodnej Holandii, sięgając po rodzajowe malarstwo mniej znanych artystów niderlandzkich.
W "Klubie Trójki" gośćmi będą pani Katarzyna Herbert, redaktor "Zeszytów Literackich" Marek Zagańczyk oraz Henryk Citko, kierownik Sekcji Archiwum Zbigniewa Herberta w Zakładzie Rękopisów Biblioteki Narodowej.
Usłyszymy głos poety, czytającego swoje wiersze, a także muzykę kompozytorów zainspirowanych twórczością autora "pana Cogito".
Zapraszamy na specjalne, wspomnieniowe wydanie "Klubu Trójki" we wtorek 30 lipca o godz. 21.05,
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca

Wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały – to wszystko w serwisie specjalnym herbert.polskieradio.pl

Polecane