Getto warszawskie, miejsce starte z powierzchni ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Getto warszawskie, miejsce starte z powierzchni ziemi
Likwidacja warszawskiego gettaFoto: Wikimedia Commons CC/Unknown Stroop Report photographer

W najbliższą niedzielę, 21 lipca o 17.00 rozpocznie się Marsz Pamięci, upamiętniający 71. rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta warszawskiego. W ubiegłym roku odbył się pierwszy Marsz, pamięci Janusza Korczaka, jego współpracowników oraz wychowanków.

Patronką tegorocznego, organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny, będzie wybitnie uzdolniona śpiewaczka Marysia (Miriam) Ajzenstadt, ukochany "słowik getta".

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony gettu warszawskiemu

Marysia i jej rodzina podzielili los warszawskich Żydów, którzy od 22 lipca 1942 roku byli wywożeni do obozu zagłady w Treblince. Według najbardziej znanej wersji, Miriam została zamordowana na Umschlagplatzu, kiedy nie chciała rozstać się z ojcem.

W kwietniu 2013 roku ukazało się drugie rozszeżone wydanie książki Barbary Engelking i Jacka Leociaka "Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście". - Niemcy prowadzili oni prace niwelacyjne, porządkowe, pozyskiwali cegłę nadającą się do użycia, metale kolorowe, przeszukiwali wszystkie możliwe miejsca, by wykryć ukryte kosztowności - opowiadał Jacek Leociak w rozmowie z Polskim Radiem.

Dziś w "Klubie Trójki" spotkamy się z prof. Janem Grabowskim, historykiem z University of Ottawa i Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E, Ringelbluma.

Zapraszam, w czwartek, 18 lipca po 21.05, Dariusz Bugalski

gs

Polecane