"Zaczyn". Książka o przestrzeniach Hansenów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Zaczyn". Książka o przestrzeniach Hansenów
Zofia i Oskar Hansenowie. Fragment okładki książki Filipa Springera "Zaczyn". Foto: materiały promocyjne

- Jak kończyłem książkę "Źle urodzone", wiedziałem już, że bohaterami, o których chciałbym się czegoś jeszcze dowiedzieć na pewno są Hansenowie - mówi Filip Springer w rozmowie z Michałem Nogasiem. W maju ukaże się książka "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach".

Posłuchaj

Filip Springer o książce "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Zaczyn", nowa książka Filipa Springera to opowieść o przestrzeniach Zofii i Oskara Hansenów. Ukaże się na początku maja, ale w "Radiowym Domu Kultury", w świątecznym wydaniu, zajrzeliśmy do niej już teraz (jako pierwsi).

- W wyobraźni Filipa Oskar Hansen przychodzi na Przyczółek Grochowski. To miejsce ich łączy. Hansen, wraz żoną, zaprojektował je przed laty, Springer teraz tam mieszka. Ale książka nie jest opowieścią jedynie o warszawskim osiedlu. To podróż do miejsc, w których oboje (Zofia i Oskar) dorastali, pracowali, projektowali, żyli. To opowieść o architektach dziś już nieco zapomnianych, o ludziach odważnych i zdeterminowanych w realizowaniu własnych wizji. To świetnie napisana książka, która – byłoby dobrze – skłoni wiele osób do refleksji… A przynajmniej – powinna - opowiada Michał Nogaś.
Z kolei Filip Springer zdradza skąd pomysł na napisanie książki, która z założenia nie miała być biografią. - W jakiejś kwerendzie do książki "Źle urodzone" wyskoczyło nazwisko Hansenów. Jak poznawałem historię i dowiadywałem się, jaka wielka myśl stała za Hansenami, to cały czas kołatało mi się pytanie, które później zawarłem w posłowiu: jak to jest możliwe, że mi nikt w szkole o tym nie powiedział? - opowiada Filip Springer.

Autor "Zaczynu" zweryfikował to za pomocą prostego testu – na spotkaniach autorskich z architektami przepytał ponad dwustu na okoliczność tego, kto na zajęciach na politechnice słyszał o Hansenach. - Podniosło rękę 7 osób. Dalej było kilka dobrych zbiegów okoliczności. Wśród nich taki, że opublikowałem tekst o Zofii Hansen w prasie i odezwało się do mnie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zaproponowało napisanie książki - wspomina rozmówca Michała Nogasia.

Jak wyjaśnia Filip Springer w przypadku Zofii i Oskara Hansenów potrzebna była książka, która pokaże, kim oni byli i pozwoli zrozumieć pewne rzeczy, które wymyślili. - Długo się nad tym zastanawiałem, aż trafiłem na zdanie, że filozofię lepiej można tłumaczyć przez przestrzeń i poszedłem tym tropem. To książka o przestrzeni, którą Hansenowie wykreowali: Przyczółek Grochowski, Osiedle Słowackiego i inne ich realizacje, ale też przestrzenie, które wiążą się bezpośrednio z biografią głównie Oskara Hansena: Finlandia, Norwegia, Paryż - dopowiada gość "Radiowego Domu Kultury".

Jak wyglądały spotkania Filipa Springera z panią Zofią Hansen, czy faktycznie Oskar Hansen miał szansę być w gronie najważniejszych twórców XX wieku i dlaczego bardziej niż jego odwaga, uderza pewność siebie? Posłuchaj całej rozmowy!

"Radiowy Dom Kultury" na antenie Trójki w każdą sobotę między 13.05 a 15.00. Zapraszamy do słuchania!

Polecane