Trójka|Zapraszamy do Trójki - ranek
Wielkanoc: symbolem baranek, kurczak, czy zając?
2013-03-28, 16:03 | aktualizacja 2013-03-28, 16:03
Kiedyś wszystko było oczywiste. Na stołach i w święconkach królował baranek. A dziś?
Posłuchaj
Przechodnie zapytani przez Izabelę Woźniak najczęściej jako symbol Wielkanocy wskazywali zajączka. Jak tłumaczyła to jedna z osób ma to związek z płodnością tych zwierząt, których na wiosnę rodzi się bardzo dużo w każdej zajęczej rodzinie. Zajączki popularnością zdają się ustępować tylko kurczakom.
Zdaniem Agaty Boruckiej z warszawskiego zoo symbolikę świąt najlepiej oddaje kurczak lub kura. To ona znosi jajka, kojarzące się w Wielkanocą, z nowy życiem, odrodzeniem, nowym początkiem.
Prawdziwym symbolem tych świąt jest baranek - podkreśla ksiądz Wiesław Dawidowski - Chrześcijaństwo wyrasta z judaizmu w którym celebruje się święta paschalne. W ich centrum było ofiarowanie baranka paschalnego w świątyni jerozolimskiej. Dokonanie ofiary z Chrystusa odbyło się w momencie, kiedy dokonywano ofiary z tegoż baranka. Dla nas Barankiem jest Chrystus, to On przynosi nam nowe życie - mówi.
Jak przypomina Klara Sielicka-Baryłka z Muzeum Etnograficznego w Warszawie na stołach magnackich w XVI wieku królowały tzw. agnuski, przybierały jednak one bardzo różne formy. Zdarzały się baranki z masła z oczami wykonanymi z szafirów.