Urodzinowy benefis Aliny Janowskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Urodzinowy benefis Aliny Janowskiej
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (L), Alina Janowska (C) i minister kultury Bogdan Zdrojewski (P) w czasie jubileuszowego koncertu zorganizowane z okazji 90. urodzin aktorkiFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Jednym z najważniejszych wydarzeń 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu były huczne obchody 90. urodzin wspaniałej aktorki Aliny Janowskiej.

Posłuchaj

"Magazyn Bardzo Kulturalny" 17.03.2013
+
Dodaj do playlisty
+

Jak podkreśla dyrektor PPA – Konrad Imiela, biografia jubilatki, przyjaźniącej się z Tuwimem i Gałczyńskim jest przebogata. - Wydarzeniami ze swojego życia Alina Janowska mogłaby obdzielić kilka osób. Starałem się przypomnieć perełki, jak choćby fakt, że aktorka dostała nagrodę główną na festiwalu filmowym w Zimbabwe. To dla niej Kinga Preis zaśpiewała piosenkę "Murzyn” z tekstem Jana Brzechwy - mówił Konrad Imiela, dyrektor PPA, nad którym patronat ma Trójka.

Kinga
Kinga Preis w czasie jubileuszowego koncertu z okazji 90. urodzin aktorki Aliny Janowskiej, PAP/Maciej Kulczyński

Swoją współpracę z Aliną Janowską wspominał Krzysztof Janczar. - W tamtym czasie byłem małym chłopcem – mówił aktor o kulisach "Wojny domowej". - Wszyscy aktorzy się mną opiekowali. Miałem spotkania wprowadzające do pracy na planie, do pracy aktorskiej. Wspierali mnie m.in. prof. Rudzki , Irena Kwiatkowska i Andrzej Szczepkowski. Najbardziej przyjazne były te spotkania Aliną Janowską, ona cały czas na planie była moją przyjaciółką  - wspominał aktor.

Kwartet
Kwartet dyrektorów artystycznych PPA : Konrad Imiela (L), Wojciech Kościelniak (2L), Roman Kołakowski (2P) i Andrzej Kuryło (P) w czasie jubileuszowego koncertu zorganizowane z okazji 90. urodzin aktorki Aliny Janowskiej, 17 bm. Koncert był głównym wydarzeniem trzeciego dnia 34. Przeglądu Aktorskiej we Wrocławiu, PAP/Maciej Kulczyński

Dyrektor Teatru Syrena Wojciech Malajkat podkreślał, że nigdy nie przypuszczał, że będzie składał życzenia Alinie Janowskiej jako dyrektor teatru, z którym przez lata była związana.

Wojciech
Wojciech Malajkat w czasie jubileuszowego koncertu zorganizowane z okazji 90. urodzin aktorki Aliny Janowskiej, PAP/Maciej Kulczyński

W "Magazynie Bardzo Kulturalnym" rozmawialiśmy także o XIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi; XV katowickim Festiwalu Interpretacje i nagrodzie im. Zbigniewa Herberta.

Do wysłuchania audycji zapraszają Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz.

Polecane