Syrena, Dymna i podziemny świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Syrena, Dymna i podziemny świat
"Rodzina Adamsów" w Teatrze SyrenaFoto: mat. promocyjne

Cieszmy się, póki możemy. Muzea, galerie i teatry "odmroziły się" na przekór temu, co na mapach pogody. MBK jest jak barometr i reaguje na to, co się dzieje w sferze go interesującej. I tak, w tym wydaniu zaglądamy zarówno do galerii, jak i do teatru.


Posłuchaj

50:01
Kulturalne odmrożenie, wbrew pogodzie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Krytyk i historyk sztuki Bogusław Deptuła zachęca nas do obejrzenia podziemnego świata po katastrofie ("Rhizopolis"), który stworzyła w warszawskiej Zachęcie Joanna Rajkowska, autorka – dodajmy – jednej z najsłynniejszych instalacji w przestrzeni miasta. Jej prace są kontrowersyjne, ale dzięki temu głośne.

Joanna Rajkowska "Rhizopolis"  Foto: mat. promocyjne Joanna Rajkowska "Rhizopolis" Foto: mat. promocyjne

Teatr, o którym opowiada nasz gość w trójkowym ogrodzie zimowym, to warszawska Syrena. Minęły lata, od kiedy po raz ostatni byliśmy przy Litewskiej 3. Podejmował nas tam podczas trwania swojej kadencji dyrektor Wojciech Malajkat. Co straciliśmy, nie bywając w Syrenie od 2017 roku? O tym mówi dyrektor artystyczny Jacek Mikołajczyk. A co w najbliższej przyszłości w tym teatrze? Świadomi, że planowanie w obecnej sytuacji nie jest rozsądne, marzymy przynajmniej o tym, czego możemy się spodziewać na przykład w marcu. Tytuły – "Rodzina Addamsów" oraz premierowa "Bitwa o tron. Musicalowy talent show" – brzmią elektryzująco.

Anna Dymna w "Trójce pod Księżycem" Foto: Wojciech Dorosz Anna Dymna w "Trójce pod Księżycem" Foto: Wojciech Dorosz

I z teatrem pozostajemy do końca tego wydania, łącząc się w jego finale z… panią Anią Dymną. Nie lata, co prawda, ale miesiące dzielą nas od poprzedniego spotkania z aktorką, której jesteśmy wielbicielami. Dowiadujemy się, jak przeżyła czas od marca 2020, co słychać w Krakowskim Salonie Poezji oraz gratulujemy "Kutza", czyli przyznanej po raz pierwszy nagrody imienia reżysera, który nade wszystko swoimi filmami (choć tworzył również w teatrze) "przywrócił" Śląsk Polsce. Wspominamy także Wiesława Dymnego, gdyż luty jest jego miesiącem: urodził się 25, zmarł 12 lutego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania, mając nadzieję, że wraz z ziemią (przed nami roztopy), kultura tej zimy znów nie "zamarznie".

Ponowny tak zimy na trójkowy ogródek Foto: Barbara Marcinik Ponowny atak zimy na trójkowy ogródek Foto: Barbara Marcinik

I już po! Foto: Barbara Marcinik I już po! Foto: Barbara Marcinik

PS. Kartki z kalendarza:

  1. Dzisiaj (21 lutego) mija 10. rocznica śmierci wielkiego pisarza ikon – Jerzego Nowosielskiego.
  2. Jutro lub 1 marca (!) minie 211. rocznica urodzin Fryderyka Chopina.
  3. Wczoraj w Galerii Opera w Warszawie otwarto wystawę prac kolorysty – Jana Cybisa.
  4. A poza tym – nie wypada przypominać, że dzisiaj jest także, ustanowiony przez UNESCO, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Autorzy audycji: Barbara MarcinikPiotr Majewski, Katarzyna Cygler
Data emisji: 21.02.2021
Godzina emisji: 16.07

***

Tekst: Barbara Marcinik

Polecane