Franciszek - pierwszy papież jezuita. Co wyróżnia ten zakon?
- Jezuici prowadzą wiele uniwersytetów. Radio Watykańskie od początku jest powierzone jezuitom. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do głosu sprawa wykształcenia, można żartobliwie powiedzieć, że są "macki' jezuitów - mówi Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Papież Franciszek
Foto: PAP/EPA/ANDREA SOLERO
Papież Franciszek jest pierwszym na Tronie Piotrowym jezuitą. Zakon, który powstał w XVI wieku, ma swoją długa tradycję. Działalność rozpoczął w czasach reformatorskich, by zapobiec całkowitemu upadkowi nauczania Kościoła. Nowatorskość i postępowość zakonu była w XIX wieku nawet przyczyną jego rozwiązania na pewien czas.
Franciszek - wybrano papieża spoza układów
Jezuita, ojciec Andrzej Kiełbowski, uważa, że wybór papieża jezuity pokazuje nowy trend w myśleniu o Kościele. - Jezuici byli znani z tego, że wymyślali nowe ścieżki docierania do ludzi - mówi duchowny. Rozmówca Ewy Dudzińskiej podkreśla, że dla jezuitów ważna jest praca u podstaw, z ludźmi, a nie awanse w hierarchii kościelnej.
Papież Franciszek i junta. Współpracował czy pomagał prześladowanym?
Krzysztof Gołębiowski z Katolickiej Agencji Informacyjnej, podkreśla, że zakon ten powstał do obrony Kościoła, a szczególnie papiestwa. - Normalnie w zakonie jest władza własna, jest generał czy minister generalny, różnie się to nazywa. Natomiast u jezuitów papież jest tym pierwszym zwierzchnikiem wewnętrznym - tłumaczy.