Holland: zmieniłam spojrzenie na Palacha

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Holland: zmieniłam spojrzenie na Palacha
"Gorejący krzew" reż. Agnieszka HollandFoto: hbo.pl

- Przejmująca jest jego samotność i ta próba zbudowania politycznego aktu z czegoś, co było jednostkową decyzją młodego człowieka - mówi Agnieszka Holland o Janie Palachu, bohaterze jej najnowszego filmu "Gorejący krzew". Premiera telewizyjna w niedzielę wieczorem.

Posłuchaj

Agnieszka Holland w "Trójkowo, filmowo": zmieniłam spojrzenie na Palacha
+
Dodaj do playlisty
+

"Gorejący krzew" to trzyczęściowy film o Janie Palachu, który w proteście przeciwko inwazji Wojsk Układu Warszawskiego i apatii czeskiego społeczeństwa dokonał aktu samospalenia.

Agnieszka Holland w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim podkreśla, że z filmową propozycją przyszli do niej bardzo młodzi ludzie, dlatego zdecydowała się zrobić ten film jako rodzaj mostu między przeszłością a teraźniejszością. - Oni stanowili dla mnie gwarancję, że temat jest ważny dla młodych ludzi teraz, a ja dla nich stanowiłam gwarancję wiarygodności. Telewizja HBO dała nam wolność i dała nam pieniądze, a więc warunki bardzo ważne przy realizacji filmu - i zaufanie - opowiada Agnieszka Holland.

Reżyserka zaznacza, że wokół produkcji wszystko układało się tak jak powinno. - Był jakiś rodzaj autentycznej potrzeby, autentycznego napięcia, autentycznego zaangażowania. Ekipa pracowała wspaniale. Wszyscy mieli wrażenie, że robią coś bardzo ważnego - mówi gość "Trójkowo, filmowo".

Więcej rozmów Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu znajdziesz na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >> 

Agnieszka Holland sama brała udział w studenckich demonstracjach podczas Praskiej Wiosny. W stolicy Czech mieszkała przez cztery lata studiów. Jak sama wspomina, był to bardzo ważny etap w jej życiu. Praca nad filmem sprawiła, że reżyserka inaczej spojrzała na tamte wydarzenia. Najważniejsza sprawa, którą zweryfikowała dopiero dokumentacja przy okazji tego filmu, to kwestia istnienia grupy konspiracyjnej. - To był mit. To zmienia trochę postrzeganie Palacha, bo co innego jeżeli był to członek grupy konspiracyjnej, a co innego jeśli jest to samotny czyn samotnego człowieka - mówi Agnieszka Holland.

Jak wyglądał dobór aktorów do filmu i prace na planie? Posłuchaj całej rozmowy!

W audycji także:

- Wspomnienia Oscarów i zapowiedź Orłów, czyli Polskich Nagród Filmowych , których gala już w poniedziałek, 4 marca, w Teatrze Narodowym w Warszawie. Laureatką Orła za Osiągnięcia Życia została w tym roku Danuta Szaflarska , wybitna aktorka teatralna i filmowa, za swoje role została nagrodzona już Orłami dwukrotnie za filmy "Pora umierać" i "Ile waży koń trojański". Była też trzykrotnie nominowana do Orła: za rolę w "Egzekutorze", "Tygodniu z życia mężczyzny" i – w tegorocznej edycji – za "Pokłosie".

- Cristina Flutur , aktorka, która w ubiegłym roku zdobyła Złotą Palmę w Cannes za kreację w filmie  "Za wzgórzami" Cristiana Mungiu, opowiadała o pracy na planie.

- O filmie "Wróg nr 1" opowiadają Kathryn Bigelow , reżyserka i Mark Boal, scenarzysta.

- Abelard Giza , reżyser filmu "Swing" o pracy na planie.

- Marcin Wąś zaprasza na brytyjski film "Turyści" .

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po godz. 14.00. Zapraszamy!

Polecane