Kobieca droga do sukcesu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kobieca droga do sukcesu
Delegacja zespołu Oczi Cziorne w TrójceFoto: facebook.com/OcziCziorne

W audycji historia pierwszej płyty zespołu Oczi Cziorne. Jeden z najciekawszych zespołów Gdańskiej Sceny Alternatywnej na fonograficzny debiut czekał ponad dziesięć lat.

Posłuchaj

"Historia Pewnej Płyty", 23.02.2013
+
Dodaj do playlisty
+

Zespół Oczi Cziorne powstał z inicjatywy Jowity Cieślikiewicz i Anny Miądowicz, dziewczyn związanych z Gdańską Sceną Alternatywną, grających i śpiewających w zespołach Bóm-Wakacje w Rzymie i Miriam. Debiut damskiej formacji nastąpił na V Festiwalu NOWA SCENA w Gdyni w 1988 roku. Koncert ten miał być żartem, zabawą, dowodem na to, że dziewczyny potrafią komponować, pisać teksty i grać bez męskiego wsparcia. Ciepłe przyjęcie publiczności i krytyki zmobilizowały panie do dalszego działania.
W rozrastającym się składzie Oczi Cziorne koncertowały w Polsce i zagranicą zdobywając serca publiczności i festiwalowe nagrody. W tym czasie powstał program telewizyjny o zespole, a także teledyski.

Przez kolejne lata zmieniał się skład zespołu, który kilkakrotnie zawieszał i wznawiał działalność. W końcu do grupy dołączyli mężczyźni, wśród współpracowników był m.in. Wojtek Mazolewski.
W 2001roku spełniło się długoletnie marzenie i pod hasłem "lepiej późno niż wcale" Oczi Cziorne wydały swoją pierwszą płytę. W nagraniu materiału udział wzięli m.in. Joanna Charchan – saksofon, Olo Walicki – kontrabas oraz Michał Gos – perkusja. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001 w kategorii Nowa Twarz Fonografii.

Dlaczego fonograficzny debiut przyszedł tak długo, jak to możliwe, że o tak niezwykłą grupę nie upomniała się prężna na początku lat 90. w Polsce fonografia, o tym mówilśmy "Historii pewnej płyty" .

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowali Anna Gacek i Tomasz Żąda.

Polecane