Jaume Cabré i jego traktat o złu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaume Cabré i jego traktat o złu
Jaume CabréFoto: fot. PAP/DPA/Arno Burgi

- "Wyznaję" jest książką niedokończoną. 27 stycznia 2011 roku Cabré zdecydował, że nie dopisze już ani jednego słowa. Później zdał sobie sprawę, że to rocznica wyzwolenia obozu w Oświęcimiu - mówi Ewa Wysocka. O niezwykłej książce rozmawialiśmy w Trójce.

Posłuchaj

"Wyznaję" już dostępna w Polsce. Z Trójkowym Znakiem Jakości
+
Dodaj do playlisty
+

- Adrià Ardèvol, syn barcelońskiego antykwariusza, dorasta w cieniu książek zaglądając co jakiś czas do gabinetu niezwykle surowego ojca. W domowym sejfie znajdują się skrzypce, których historia, a także historie ludzi, w których rękach te skrzypce się znajdowały stanowią swoistą mapę książki - zarysowuje fabułę Michał Nogaś. Tak trafiamy do Rzymu z okresu międzywojennego, do Hiszpanii gdzie szaleje inkwizycja, do Polski, w której hitlerowcy stawiają piece w obozach koncentracyjnych, do włoskiej miejscowości Predazzo gdzie słucha się śpiewu drzew, a potem znów do Hiszpanii, Włoch, Niemiec innych okresów.

/

W polskim wydaniu "Wyznaję" liczy blisko 800 stron. - Ta książka prowadzi czytelnika za rękę. Przez wieki i miejsca, ale także przez życie głównego bohatera, którego zdaniem historia Europy jest historią walki o władzę i okrucieństwa, a ich największym wyrazem jest inkwizycja i nazizm - donosi z Barcelony korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka.

Zabawa językiem, łączenie planów, przenikanie historii i wydarzeń, bogactwo wątków, postaci, pomysłów literackich w książce, która ukazuje się z Trójkowym Znakiem Jakości, oszałamia i wzbudza zachwyt. Jaume Cabré, którego pasją jest muzyka, skomponował tę powieść jak symfonię, z częstymi zmianami nastroju, tempa i głosu narracji.

Więcej o pisarzu i jego dziele dowiemy się w niedzielę, 3 marca o godz. 21.05. Gościem audycji "Z najwyższej półki" będzie tłumaczka Anna Sawicka, która podczas pracy nad "Wyznaję" wielokrotnie odwiedzała Jaume Cabré w Barcelonie.

Sam pisarz przyznaje, że gdy pisze traci poczucie czasu, wciela się w każdą z postaci, a gdy książka jest gotowa i musi się z nimi żegnać - mdleje. Miejmy nadzieję, że dzięki sukcesowi monumentalnej książki z pewnością będziemy mieli możliwość poznać więcej jego dzieł.

Dlaczego pisarz wymaga, by okładka we wszystkich wydaniach książki wyglądała właśnie tak i co ona oznacza? Posłuchaj całej audycji, w której o decyzji o wydaniu książki w Polsce mówi Hanna Grudzińska, szefowa Wydawnictwa Marginesy.

"Wyznaję", Jaume Cabré, Wydawnictwo Marginesy

(asz/marginesy.com) 

 

Oto osoby, które otrzymają "Wyznaję" (z czwartkowego wydania "Do południa"). Kolejna szansa w "Z najwyższej półki", 3 marca o 21:05.

 

 Katarzyna Ibek, Zakroczym; Aleksandra Henkiel-Jachowicz,Łódź; Anna Inglot, Jarosław; Magda Madej, Wolbórz; Radosław Stelmasiak, Szczecin; Sławomir Rembelski, Gdynia; Janusz Kusal, Sandomierz; Bogna Rakszawska, Zabrze; Lidia Błaszczyk, Ustrzyki Dolne; Małgorzata Sernec, Gdańsk; Bernadetta Meisner, Gdynia; Piotr Lehmann, Izbica Kujawska; Elwira Wilczkowiak, Warszawa; Marta Skubisz, Wałbrzych; Paweł Majorczyk, Stęszew

 


Polecane