Chiński Nowy Rok - kto wdzieje czerwone szaty?

Czy Rok Węża będzie szczęśliwy dla Fauja Singha, który w wieku 102 lat chce wystartować w swoim ostatnim maratonie w Hong Kongu? I kiedy ruszy budowa Sky City, najwyższego budynku świata, który ma powstać w Chinach w ciągu 90 dni?

Chiński Nowy Rok - kto wdzieje czerwone szaty?

Dla Chińczyków obchody Nowego Roku to szczególny czas w roku

Foto: Glow Images/East News

Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja o chińskim Nowym Roku
+
Dodaj do playlisty
+

W Chinach w niebo wystrzeliły fajerwerki i rozpoczęło się wielkie świętowanie. Niedziela jest pierwszym dniem nowego roku, a chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt w Państwie Środka. Czego spodziewają się Chińczycy w Roku Węża? Co mówią wróżby, które traktowane są tam bardzo poważnie?

Chińczycy są przesądni. - To część ich codzienności. Zwyczaje chińskie są nieco inne, ich sposób widzenia świata jest zupełnie inny. Musimy pamiętać, że tam nie było chrześcijaństwa i cała cywilizacja w dużej mierze opiera się na astrologii oraz tradycjach taoistycznych - wyjaśnia Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja. Gość Pawła Drozda przekonuje, że w Chinach przed zakupem domu czy dalszą podróżą konsultacje z wróżbitami są na porządku dziennym.

- Bardzo się cieszę, że kończy się Rok Smoka, bo jest on wyjątkowo niefartowny dla osób spod tego znaku. Narażone są one wtedy na działanie złych mocy - opowiada ekspert Centrum Studiów Polska-Azja i wyjaśnia, że w chińskiej tradycji trzeba zakładać czerwone rzeczy, by odstraszać złe moce.

Pod tym względem urodzeni w Roku Węża stanowią wyjątek wśród chińskich znaków. Nic im nie grozi, a wręcz przeciwnie: są faworyzowani. Wąż w Roku Węża ma przewagę!

Czy Rok Węża będzie szczęśliwy dla Fauja Singha, który w wieku 102 lat chce wystartować w swoim ostatnim maratonie w Hong Kongu (24 lutego)? I kiedy ruszy budowa Sky City, najwyższego budynku świata, który ma powstać w Chinach w ciągu 90 dni? Dowiesz się słuchając całej audycji "Do południa".

Audycję przygotował i prowadził Paweł Drozd.

"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00. Zapraszamy.

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.