Utrata pracy niczym kastracja

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Utrata pracy niczym kastracja
Foto: Glow Images/East News

- Są dwie rzeczy, które wpływają na samoocenę mężczyzny: sprawność seksualna oraz praca. Gdy przestajemy pracować, przestajemy czuć się potrzebni i ważni - mówi psychoterapeuta Jacek Masłowski.

Posłuchaj

"Mężczyzna też człowiek" i też bez pracy
+
Dodaj do playlisty
+

Jego zdaniem mężczyzna, który traci pracę, gotowy jest do popadnięcia w depresję. A dr Marek Kochan dodaje, że kryzys i bezrobocie bardziej uderzają w panów niż w kobiety. - Sfera zawodowa jest podstawową sferą samorealizacji dla mężczyzny. Utrata pracy podkopuje jego poczucie wartości i trudno to zastąpić na przykład poświęceniem się rodzinie - uważa.

Zdaniem trenera biznesu i coacha Andrzeja Kaźmierczaka, gdy mężczyzna realizuje się zawodowo, gdy jest doceniany, czuje się dowartościowany. - Do rzeczy ważnych w świecie mężczyzn należy status społeczny, pozycja związana z władzą, rolą w firmie - podkreśla w rozmowie z Agnieszką Stępień. To podejście wykorzystują pracodawcy, za pewnik przyjmując stałą dyspozycyjność mężczyzny w pracy.

Coraz częściej jednak okazuje się, że sukcesy w pracy i wywiązywanie się z roli głównego żywiciela rodziny wiążą się z ogromnym stresem oraz brakiem czasu dla bliskich. Jak wyjść z tej pułapki? Do jakiego zwierzęcia najczęściej przyrównują się mężczyźni? I do czego motywuje ich otoczenie? Posłuchaj całej audycji, w której wypowiadał się także psycholog pracy Andrzej Tucholski.

Prowadząca audycję Agnieszka Stępień zaprasza wszystkich słuchaczy do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Pisać można na adres mezczyzna@polskieradio.pl.

"Mężczyzna też człowiek" na antenie Trójki w każdy czwartek o godzinie 16.35. Zapraszamy!

Polecane