O co dziś chodzi z tą męskością?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O co dziś chodzi z tą męskością?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Kiedyś wzorzec idealnej męskości był jasno określony. Nikt go nie atakował. W tym sensie było łatwiej, bo w ogóle nie było dyskusji. Teraz nie jest łatwo, ponieważ nie ma jednej odpowiedzi jak być idealnym mężczyzną, a to może być źródłem frustracji - mówi dr Joanna Roszak, psycholożka z SWPS.

Posłuchaj

"Mężczyzna też człowiek", czyli o co dziś chodzi z tą męskością?
+
Dodaj do playlisty
+

Czy kiedyś było łatwiej być mężczyzną? Jest za czym tęsknić? Do tego starego mężczyzny,  który musiał zasadzić drzewo, zbudować dom i spłodzić dziecko?

Definicja mężczyzny była bardziej klarowana. Mężczyzna przede wszystkim pod wieloma względami miał być przeciwieństwem kobiety. Wymagano od niego aktywności, niezależności, siły, odwagi, nastawienia na sukces zawodowy i finansowy, nie mógł okazywać emocji, wskazana była asertywność, a nawet pewna doza agresywności. Taki wzorzec ukształtował się jeszcze w XIX wieku i trwał z pewnymi modyfikacjami. – Nikt za bardzo mu się nie przeciwstawiał – mówi dr Joanna Roszak, psycholożka z SWPS, która bada stereotypy płciowe.

Psychoterapeuta Jacek Masłowski przypomina, że mężczyźni owszem nie musieli zastanawiać się nad swoją rolą, bo ta była jasno określona, ale żyć w takiej roli wcale łatwo nie było. - Dawniej chłopiec rodził się, był wychowywany w określonym kierunku, potem wchodził naturalnie w rolę. Nie miał wielu dylematów, które dzisiaj towarzyszą wielu mężczyznom. Natomiast życie było trudniejsze, bardziej niebezpieczne, dużo więcej mężczyzn ginęło wtedy niż dzisiaj - opowiada rozmówca Agnieszki Stępień.

Jak podkreślają psychologowie męski stereotyp jest bardziej skrajny od kobiecego. - Dzisiejsza sytuacja jest trudniejsza dla mężczyzn, wzorzec jeszcze się kształtuje, ale z drugiej strony jest ciekawiej, lepiej, ponieważ mężczyzna ma więcej szans, by być pełniejszym człowiekiem, żeby w swoją tożsamość jako mężczyzny i jako człowieka wbudować te aktywności, które wcześniej były nieobecne - wyjaśnia ekspert.

Dlaczego polscy mężczyźni nie tworzą organizacji, które ich w jakiś sposób wspierają? Porozmawiamy o tym w następnej audycji. - Państwa także zapraszam do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Mój adres mezczyzna@polskieradio.pl - zachęca Agnieszka Stępień.

Posłuchaj całej audycji, w której wypowiadał się także dr Marek Kochan, specjalista od wizerunku i komunikacji, autor książki "Plac zabaw".

"Mężczyzna też człowiek" na antenie Trójki w każdy czwartek o godzinie 16.35. Zapraszamy!

Polecane