"Thatcher miała rację: społeczeństwa nie ma"

- W ciągu ostatnich 30 lat robiliśmy wszystko, by doprowadzić Europę do zniszczenie. Sabotowaliśmy ją aż do momentu kryzysu w Grecji. Dopiero, gdy stanęliśmy na skraju przepaści, zdaliśmy sobie sprawę z niebezpieczeństwa - mówi prof. Alain Touraine.

"Thatcher miała rację: społeczeństwa nie ma"

Prezydent Bronisław Komorowski 18 grudnia odznaczył wybitnego francuskiego socjologa, autora książki "Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980 - 1981" Alaina Touraine'a Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Foto: PAP/Jacek Turczyk

Profesor Alain Touraine w "Klubie Trójki" o przyszłości Europy
+
Dodaj do playlisty
+

"To nie kryzys, to katastrofa!" - wykrzyknął na spotkaniu w warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej profesor Alain Touraine. Jeden z najwybitniejszych współczesnych socjologów jest m.in. autorem dzieła "Solidarność. Analiza ruchu społecznego 1980-1981", które było efektem badań prowadzonych przez zespół profesora, także z udziałem polskich uczonych.

/

- Różnica między totalitaryzmem a tym, czego doświadczamy obecnie? W totalitaryzmie wszystkie wartości podporządkowane są jednej władzy. Teraz każda sfera ludzkiego istnienia może się kierować własnymi kryteriami oceny, ale jednocześnie wszystkim zaczyna zawiadywać pieniądz - mówi prof. Alain Touraine w "Klubie Trójki".

W książce "Po kryzysie", która się właśnie ukazała w polskim tłumaczeniu, formułuje on tezę o rozpadzie społeczeństwa. Pisze o nowej "postspołecznej" sytuacji, dodając, że Margaret Thatcher miała rację: "nie istnieje nic takiego jak społeczeństwo". Kryzys ujawnił całkowitą dominację kapitału finansowego nad pozostałymi aktorami życia społecznego.

Co się może stać ze światem?

Większość scenariuszy opisanych przez Touraine'a to opisy katastrofy: całkowite zwycięstwo konsumpcjonizmu, przemoc, autorytaryzm, fundamentalizm, zamykanie się w wąskich kręgach tożsamości. - Po to, żeby społeczeństwo dobrze funkcjonowało, powinno posługiwać się takimi wartościami, które nadają sens jego działaniu - mówi gość Dariusza Bugalskiego. Touraine daje jednak nadzieję: jest nią, jak pisze obrazowo, "nawrócenie się na humanizm".

- Następna moja książka nosić będzie tytuł "Kres społeczeństwa". Mamy tylko trzy wielkie rodzaje wyborów - opowiada socjolog i referuje poszczególne strategie: powstania społeczeństwa konsumenckiego,  "wojny wszystkich ze wszystkimi" lub oparcia życia społecznego na wartościach. - W dzisiejszym świecie zasadniczym problemem jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób żyć, by podstawowe zasady współżycia społecznego, równość, wolność, solidarność, odzyskały swoje znaczenie - mówi prof. Touraine.

Rozmowę tłumaczy Wojciech Gilewski.

Czym różni się obecny kryzys od kryzysu roku 1929? Jak stworzyć "społeczeństwo możliwe" i dlaczego Polacy mają szansę jako pierwsi Europejczycy wejść do prawdziwej Europy? Posłuchaj całej audycji!

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21.00. Zapraszamy.

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.