Kultura wchodzi do kopalni i sal produkcyjnych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultura wchodzi do kopalni i sal produkcyjnych
Zagłebie RuhryFoto: źr. Wikipedia/GNU/AlterVista

Węgiel, stal, sadza i pot - oto kwintesencja starej wizji Zagłebia Ruhry. Ta tkwi w umysłach wielu, a tymczasem Zagłębie zmienia się codziennie, co doskonale widać na niemieckich fotografiach.

Posłuchaj

"Teren Kultura" na Festiwalu Fotodokumentu w Poznaniu
+
Dodaj do playlisty
+

Festiwal Fotodokumentu w tym roku dedykowany jest właśnie fotografii niemieckiej, która niezbyt często prezentowana jest w Polsce.

- Chodzi nam o to, żebyśmy wreszcie zobaczyli tę fotografię, oczywiście jakiś jej wycinek - mówi Monika Piotrowska, organizatorka festiwalu. - Prezentujemy zbiór z kolekcji Pixelprojekt_Ruhrgebiet powstającej od lat 90., dzięki corocznie ogłaszanemu konkursowi, którego jury typuje kilku fotografów, których prace wchodzą do tej kolekcji. Są to zawsze prace dokumentujące zmiany w Zagłębiu Ruhry - opowiada.
Festiwal Fotodokumentu w przeróżny sposób pokazuje region, jego przemiany i sztukę rewitalizacji. Od momentu kryzysu węglowego w Zagłębiu Ruhry rozpoczęła się przemiana strukturalna. "Węgiel, stal, sadza i pot" określone przez Peter Liedtke, kuratora wystawy, kwintesencją dawnego regionu, zastępowane są kulturą.

Poznaniacy mogą zobaczyć przemiany Zagłębia w galerii 2 piR. Trochę inny obraz tego niemieckiego terenu pokazany jest na drugiej wystawie Festiwalu, w galerii Miejski Arsenał - tu 13 niemieckich fotografów zabiera nas do zupełnie innej bajki, ale wciąż zostajemy w Zagłębiu Ruhry - posłuchaj załączonej audycji Agnieszki Obszańskiej "Teren Kultura".

(pj)


Polecane