Polscy lekarze niczym doktor Quinn
2012-12-06, 15:12 | aktualizacja 2012-12-06, 20:12
- Zawsze z dużym zainteresowaniem śledziłam to, co robią osoby czy organizacje, którzy jeżdżą do Azji, Afryki pomagać innym, ale sądziłam, że potrzebne są do tego szczególne cechy. Dopóki ich nie spotkałam
Posłuchaj
- To zdjęcie rozłożyło polski sanepid na łopatki, widać na nim, że używam whiskey, by zdezynfekować narzędzia - opowiada z uśmiechem dr Konrad Rylski, dentysta, który leczył zęby w Kamerunie. W takich warunkach on i koledzy z zespołu usunęli ponad 2000 zębów, bez żadnych powikłań.
Stomatolodzy nie są jedynymi specjalistami z Polski, którzy chcą pomagać w Afryce. Do współpracy z dr Rylskim przystąpiły dr Iwona Filipecka - okulistka oraz optometrystka Agnieszka Lembowicz.
Podróż przez Afrykę, jakiej nie znały, kilkanaście godzin pracy każdego dnia i smutek, gdy diagnoza odbierała pacjentom nadzieję to doświadczenia, ajkich nie zapomną. Mimo problemów okulistce udało się przebadać wzrok ponad 1000 kameruńskich dzieci i wielu dorosłych. 90 młodym Kameruńczykom przepisała okulary, które zostały przygotowane w Polsce i przesłane do Kamerunu po jej powrocie z wyprawy.
Święta bez granic - charytatywna akcja Trójki i PAH >>>
- Dzięki temu, że pojechałam do Kamerunu udało mi się trochę "zatrzymać", zobaczyłam jak ludzie są tam szczęśliwi, mimo wszystko. Dziś cała moja rodzina włącza się w niesienie pomocy - dodaje dr Filipecka.
Jakie zawodowe dramaty przeżywali w Kamerunie? Co na zawsze pozostanie w ich pamięci? Posłuchaj całego reportażu Joanny Bogusławskiej "Chcemy pomagać".
"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.