"Czarne wspomnienia, białe opowieści"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Czarne wspomnienia, białe opowieści"
Foto: Glow Images/East News

- Mój dom był patologiczny. Alkohol, przemoc fizyczna i psychiczna, krzyki, różne używki. Nie było kolorowo. Było biało na czarnym - wspomina 17-letnia Karolina, która od dłuższego czasu mieszka w zakładzie poprawczym.

Posłuchaj

Reportaż Marty Rebzdy "Mniej się bałam zaśpiewać"
+
Dodaj do playlisty
+

Ma wyrok w zawieszeniu, mówi o sobie: "jestem alkoholiczką". - W wieku 13 lat miałam straszne problemy z alkoholem; jak tylko wstałam, myślałam, żeby się napić i to robiłam. Tak było przez dłuższy czas, dopóki nie trafiłam tutaj - opowiada bohaterka reportażu Marty Rebzdy.

65-letnia Halina też ma swoją historię i temat uzależnienia nie jest jej obcy. Z alkoholizmem zmagała się bardzo długo. Choć obie kobiety dzieli kilkadziesiąt lat, doskonale wiedzą czym są łzy, samotność, bezradność i bunt. O tym właśnie śpiewają wspólnie na scenie, rapując.

Praca nad techniką śpiewu i tekstami - opowieściami o własnym życiu - stopniowo doprowadziła do spektaklu, w którym na jednej scenie spotkały się dziewczyny z zakładu i seniorki, by razem rapować o życiu. - Przez wiele lat piłam. Przeszłam terapię. Dzięki niej nie bałam się zaśpiewać o sobie, choć jest wiele traumatycznych przeżyć w tych tekstach - opowiada Halina o pierwszym spotkaniu z dziewczynami z zakładu poprawczego.

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Lena Rogowska, animatorka kultury i trenerka antydyskryminacyjna, podkreśla, że poprzez warszaty i muzykę chce młodym dziewczynom z zakładu pokazać, że mają w sobie potencjał, tylko trzeba go poszukać i odkryć, a "zwykłym ludziom" uzmysłowić, że świat wcale nie jest czarno-biały, zaś osoby zamknięte za kratami nie zawsze miały wybór.

- Boję się o te młode dziewczyny. Chciałabym, żeby im się wszystkim udało, bo to są świetne osoby. Mają tyle dobrych cech, tylko gdzieś po drodze, pewnie nie z ich winy, coś zostało złamane, uczyniono im krzywdę, więc nie wierzą ludziom. Są trudne, są dziwne, ale są świetne! - przekonuje Halina.
W reportażu wypowiada się także Romuald Sadowski, dyrektor Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego dla dziewcząt w Warszawie Falenicy. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Marty Rebzdy "Mniej się bałam zaśpiewać".

Polecane