Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Brudna woda w szklance. Tylko tyle
2012-11-22, 15:11 | aktualizacja 2013-10-18, 07:10
– Widziałam wodę, którą piją ludzie w Sudanie, ona ma kolor taki, jak po umyciu brudnej podłogi. My byśmy nawet nie umyli sobie w niej rąk, a ci ludzie muszą ją pić, bo nie mają innej – mówi Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.
Posłuchaj
Życie bez wody – to niemożliwe. A życie z ograniczonym do niej dostępem? Bardzo realne chociaż dla ludzi z naszej części świata trudne do wyobrażenia. Według szacunków UNICEF w Somalii aż 65 procent populacji nie ma bezpiecznych źródeł wody.
Michael White z organizacji Lekarze bez granic mówi, że większość chorób, z jakimi spotyka się w Sudanie Południowym, jest efektem picia zanieczyszczonej wody. – Dodatkowo w tym regionie jeden lekarz przypada na 178 tysięcy osób – podkreśla.
W ramach eksperymentu namówiliśmy Pana Piotra z Warszawy by przez jeden dzień "normalnie” żył mając do dyspozycji 20 litrów wody. To minimum wodne ustalone przez Organizację Narodów Zjednoczonych. – Średnio tyle, ile mieści się w jednym baniaku, który ludzie przynoszą ze studni – zauważa Pan Piotr. Tymczasem szacuje się, że w czasie 10-minutowego ciepłego prysznicu przeciętnie zużywa się około 130 litrów wody. Jak przebiega eksperyment? Zapraszamy do wysłuchania dźwięku.
Trójka wraz Polską Akcją Humanitarną będzie wspierać cierpiących z powodu suszy i niedoboru wody w Sudanie Południowym i Somalii. W ramach akcji "Święta bez granic" zapraszamy na specjalny cykl Marcina Pośpiecha w tym i przyszłym tygodniu we wtorki, czwartki i piątki o 16.50.
Akcja "Święta bez granic” to także tradycyjne trójkowe aukcje przedmiotów podarowanych nam przez znane osoby. Pierwsza licytacja już 7 grudnia, w popołudniowej audycji Zapraszamy do Trójki (początek kilka minut po godz. 16). Nie zabraknie specjalnie przygotowanej na tę okazję płyty "Święta bez granic” oraz nowego "Karpia". Całkowity dochód z Trójkowych licytacji, jak i ze sprzedaży płyty zostanie przekazany na Kampanię Wodną PAH. Akcję będzie można też wspierać, wysyłając charytatywne smsy.
Wierzymy, że wspólnie z Państwem możemy zmienić świat na lepszy.