Zobacz "debiut" Brygady Kryzys w Trójce!
2012-11-21, 10:11 | aktualizacja 2016-11-29, 11:11
W 30. rocznicę wydania "czarnej płyty" utworów z pierwszego albumu legendarnego zespołu mogliśmy posłuchać na żywo. Polecamy nagranie wideo z niezwykłego koncertu.
Posłuchaj
Transmisja ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbyła się w środę, 21 listopada. Zespół wystąpił w składzie: Robert Brylewski - gitara, Filip Gałązka - perkusja, saksfony - Dominik Gałązka i Alek Korecki, Tomasz Szymborski - bas.
Zobacz, kto jeszcze zagrał w Trójce i obejrzyj nagrania wideo z koncertów >>>
- Zakładaliśmy Brygadę Kryzys jako zespół całkowicie podziemny; wiedzieliśmy że z taką nazwą, takim repertuarem i takim przekazem nie mamy szans na karierę, ale to nam pasowało. Strona "oficjalna" nie była dla nas - przyznał w Trójkowej "Historii Pewnej Płyty" Tomek Lipiński.
Faktycznie przez pierwsze miesiące istnienia zespół nie miał łatwego życia: w sierpniu 1981 roku zakazano mu występu na festiwalu Solidarności, w grudniu tego samego roku zatrzymano w Cieszynie, a w listopadzie pobity został Robert Brylewski. Gdy 13 lutego 1982 roku muzycy zrezygnowali z występu na koncercie rockowym zorganizowanym przez władze, sytuacja jeszcze się pogorszyła. - Przesiedzieliśmy ten koncert u mnie w domu wiedząc, że kopiemy sobie grób. Po tym nie było już żadnych zaproszeń - przyznaje Brylewski. Jednak wkrótce, pod pozorem przetestowania nowego sprzętu, Brygada Kryzys weszła do studia nagraniowego.
Ireneusz "Jeżyk" Wereński, wtedy basista Brygady, grał na pożyczonym instrumencie ze strunami od kontrabasu; perkusista Jan Rołt dołączył w ostatniej chwili i, choć jest mańkutem, radził sobie na zestawie dla praworęcznych. Mimo wszystko menadżer grupy Jacek Olechowski był przekonany, że materiał musi się ukazać; miał już nawet wstępną umowę z pewną brytyjską wytwórnią. - Ważniejsze było jednak, by ta płyta pojawiła się w Polsce. Na świecie przecież nikt by tego kontekstu nie zrozumiał - wspomina po latach.
Dość niespodziewanie krążek wyszedł w pierwszym roku stanu wojennego nakładem państwowej oficyny, Krajowej Agencji Wydawniczej "Tonpress". Co się wydarzyło po pierwszym rozesłaniu "Brygady Kryzys" do sklepów? Jakich utworów zabrakło na debiutanckim krążku i co wyraża "Centrala"? Wysłuchaj całego reportażu "Czarna Brygada" Kamila Wicika (Polskie Radio Gdańsk).