Festiwal Kultura 2.0
2012-10-25, 12:10 | aktualizacja 2012-10-25, 13:10
Obywatel sieci i obywatelski wymiar kultury to tematy festiwalu Kultura 2.0, który odbędzie się 26 i 27 października w Narodowym Instytucie Audiowizualnym (NInA) w Warszawie. Można się jeszcze zarejestrować.
W programie festiwalu m.in. wykłady i seminaria, digitalizacja prywatnych kaset VHS, warsztaty z edytowania haseł w Wikipedii, interaktywna wystawa, koncert w archiwalnej scenerii Jarocina, Familiada 2.0 i gra miejska wokół lokalnych zabytków. Wydarzenie Kultura 2.0 każdego roku stanowi centralny punkt polskich obchodów ustanowionego przez UNESCO, przypadającego 27 października, Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego.
Partycypacyjny wymiar kultury powiązany z rozwojem technologicznym i informacyjnym będzie tematem przewodnim tegorocznej interdyscyplinarnej edycji festiwalu Kultura 2.0, która w dniach 26-27 października odbędzie się na warszawskim Mokotowie, w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wiele z nich będzie transmitowanych w portalu nina.gov.pl.
Kultura 2.0 to termin nawiązujący do powstania nowego obiegu kultury, kształtowanego przez doświadczenie korzystania z mediów cyfrowych oraz przez możliwości, jakie te media oferują. Tegoroczna edycja festiwalu to już szósta odsłona projektu. Poszerzona formuła wydarzenia, całkowicie otwarta dla publiczności pozwoli ten społeczny i niezwykle aktualny temat, dotyczący wspólnej rzeczywistości w świecie nowych mediów i zmieniającej się kultury, zgłębić zarówno teoretycznie jak i praktycznie.
Program festiwalu zbudowany został wokół trzech ścieżek tematycznych: Obywatel 2.0 w kulturze, Archiwa społeczne oraz Sztuka dla obywatelskości. Program Kultury 2.0 współtworzyć będą różnorodne warsztaty przeznaczone dla rozmaitych grup – ludzi młodych i oswojonych z siecią, nauczycieli, seniorów, ale także wszystkich zainteresowanych tym, by jak najskuteczniej wykorzystywać nowe technologie dla swojej społeczności. Przez cały czas trwania festiwalu otwarta będzie również jego integralna część, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem wystawa i miejsce twórczej interakcji z nowomediową sztuką Wejdź na Poziom 2.0. Prezentowane prace, instalacje, jak również gry zostały wyselekcjonowane w formule "open call".
Głównym wydarzeniem artystycznym będzie koncert punkrockowy w archiwalnej scenerii Jarocina - AUDIO: BABILON 2:0, odwołujący się do hasła przewodniego Kultury 2.0 - obywatela i obywatelskości. W surowej przestrzeni dawnej ślusarni spotkają się dwa pokolenia muzyków - artyści polskiego undergroundu lat 80. i 90. oraz ich młodsi koledzy - inspirujący się tamtymi czasami, zarówno w sensie muzycznym, jak i w odniesieniu do postawy wobec świata i systemu. Koncert na żywo odbywać się będzie w dialogu z archiwalnymi materiałami audiowizualnymi pochodzącymi sprzed 30 lat i udostępnionymi przez TVP KULTURA.
Szczegółowy program festiwalu Kultura 2.0 dostępny na: www.kultura20.pl