Sąsiad sąsiadowi książkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sąsiad sąsiadowi książkę
Podwórko Praskiej Biblioteki SąsiedzkiejFoto: źr. facebook.com/BibliotekiSasiedzkie

Nastolatka poszukuje dzieł Markiza de Sade, nie stroniący od alkoholu mieszkaniec Pragi po raz wtóry sięga po "Mistrza i Małgorzatę", a starsza pani dzwoni po straż miejską. Brzmi jak film? A to tylko powstaje biblioteka ...

Posłuchaj

Reportaż Romy Leszczyńskiej "Sąsiad sąsiadowi"
+
Dodaj do playlisty
+

Pewnie trzeba założyć kartę? Nie, nie trzeba, u nas wystarczy się zapisać do zeszytu. A jest "Zemsta"? Jest, w czterech egzemplarzach. Skąd tu tyle książek? Sąsiedzi przynoszą, a uczniowie pomagają spisywać i katalogować ...

W Praskiej Bibliotece Sąsiedzkiej, takich pytań pada wiele, ale na każde jest odpowiedź. Co więcej, są także propozycje! - Może chcecie zorganizować tu jakieś spotkanie, albo wystawę zdjęć? Także na to mamy miejsce - zachęcają nowych czytelników pracownice biblioteki, która powstała w podupadającej, "ozdobionej" graffiti warszawskiej kamienicy.

Posłuchaj innych trójkowych reportaży >>>

- Chcemy trafić z książką do osób najuboższych i najsłabiej wykształconych, a zarazem zaangażować klasę kreatywną i klasę średnią do dzielenia się książką i zainteresowaniami czytelniczymi oraz podejmować wspólne działania na rzecz dzielnicy - mówią sami organizatorzy.

Przy tworzeniu biblioteki z wdzięcznością pomagają także "niebieskie ptaki" - często bezrobotni, nie stroniący od alkoholu, przez co nie zawsze cieszą się szacunkiem sąsiadów. - Trochę się zrehabilitowałem, dziękuję za taką możliwość. I mam nadzieję, że biblioteka będzie się rozwijała, że dzieciaki będą przychodziły - zapewnia Łukasz, który malował ściany.

Kto się boi praskich bram i dlaczego część mieszkańców Pragi spodziewa się najgorszego? Wysłuchaj całego reportażu Romy Leszczyńskiej "Sąsiad sąsiadowi".

Projekt "Biblioteki Sąsiedzkie" realizują Fundacje: Zmiana i Lokalna Akcja Specjalna.

Polecane