Kolejna wyprawa MBK – tym razem doTrójmiasta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kolejna wyprawa MBK – tym razem doTrójmiasta
Marcin Zawicki - bez tytułu - z cyklu The FallFoto: mat. prom.

Po dłuższej przerwie powracamy do Trójmiasta, ale …przez Paryż.

Posłuchaj

Polskie wydarzenia kulturalne w Korei odbywają się w ramach Projektu Azja Instytutu Adama Mickiewicza. Krzysztof Garbaczewski oprócz czytania Iwony, pokazuje też na Seoul Porforming Arts Festival swoją "Odyseję" - a rozmawiała z nim - Katarzyna Borowiecka.
+
Dodaj do playlisty
+

Wydanie rozpoczniemy krótką relacją z odbytej przed tygodniem wyprawy na premierę "Miasta snu" Krystiana Lupy (koprodukcja TR Warszawa, Theatre de La Ville, Teatru Dramatycznego w Warszawie i Instytutu Adama Mickiewicza) w Theatre de la Ville w Paryżu. Przedstawienie trwało 4 godziny. Było to wydarzenie  z pogranicza snu i  medytacji, ożywianego dziwnym grymasem groteski. Na scenie wśród licznych postaci pojawiali się i sam Alfred (Kubin – autor powieści, do której Lupa powraca tym spektaklem), i Patera (władca Państwa Snu), i … Fellini.
Z samym reżyserem nie udało się spotkać (przygotowywał się do pokazu drugiej, 6-godzinej wersji przedstawienia). W relacji usłyszą Państwo głosy: Joanny Klass (z Instytutu A. Mickiewicza) oraz Grzegorza Jarzyny (dyrektora TR).

 

Wilhelm
Wilhelm Sasnal - bez tytułu

A w Trójmieście, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbyły się pod naszą nieobecność dwa wernisaże - The Fall – Marcina Zawickiego oraz 1:1 Prace z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Współgospodarz wydania – dyrektor PGS – Zbigniew Buski oprowadzi nas po tych wystawach. Jesteśmy – przypomnę – patronami sopockiej Galerii. Przygotujemy się też do listopadowego wernisażu prac Waldemara Świerzego.

 

 

 

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku z kolei nasza laureatka - czyli Talent Trójki 2012 w kategorii teatr - Ewelina Marciniak - pracuje nad "Amatorkami" wg Jelinek . To – spektakl pod naszym patronatem. W Aneksie natomiast do Festiwalu Wybrzeże Sztuki pokazane zostały: "Danuta W." w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz "Tak powiedział Michael J." Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina.

 
W Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni (tak, taki czas w Trójmieście !) – Agnieszka Olsten wyreżyserowała "Miki Mister DJ" – sztukę Mateusza Pakuły (finalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2011).

Zapraszamy: Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz – wydawca. Program – tradycyjnie – realizuje w Let’ Art. Cafe (w PGS) – Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.

P.S.: Małgorzata Sikorska Miszczuk poinformowała nas, że na Prix Bohemia Radio Festival 2102 jej sztuka - "Walizka" zdobyła Grand Prix.
A, za tydzień – jesteśmy we Wrocławiu (Gala Nagrody Angelus – nasz patronat)

 

10 października dowiedzieliśmy się o śmierci JERZEGO JAROCKIEGO.

/

Nie byłam pewna, czy jestem wystarczająco przygotowana na to, by zamieścić w Magazynie wspomnienie o PROFESORZE. To reżyser, z którym wyruszałam w swoją dorosłą podróż teatralną. W tym sensie – najważniejszy. Długo naradzaliśmy się, a, kiedy okazało się, że w moim archiwum jest jedna z moich ostatnich z Nim rozmów, podjęłam decyzję, że sięgnę po jej  fragment, dotyczący Gombrowicza. Rozmowa została nagrana 22 lutego 2006 w Zamku Królewskim. Jerzy Jarocki odbierał wtedy Wielką Nagrodę Fundacji Kultury. Poprosiłam Wojciecha Markiewicza – krakowskiego reżysera o Jego wspomnienie o Profesorze i tym rodzajem POŻEGNANIA Jerzego Jarockiego zaczynam to wydanie. Do relacji z Paryża – w tej sytuacji – powrócę przed polską premierą spektaklu Krystiana Lupy.

Polecane