Europa bez paszportów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Europa bez paszportów
Fragment paszportu Republiki Portugalskiej. 2007 r.Foto: fot. Wikipedia/publ. dom.

Podróżując po Europie można zapomnieć o konieczności posiadania paszportu. Kłopot zaczyna się, gdy chcemy spędzić urlop w jakimś egzotycznym kraju. Choć ... nie wiadomo czy i na bliższe dystanse nie będziemy ich znów potrzebować.

Posłuchaj

"EURANET - Europa od kuchni" - 7 sierpnia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Układ z Schengen to porozumienie, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, a w zamian za to wzmacnia współpracę w zakresie bezpieczeństwa i polityki azylowej. Do układu z Schengen należą obecnie 22 państwa Unii Europejskiej oraz Islandia i Norwegia, wchodzące w skład Związku Paszportowego Krajów Nordyckich oraz Szwajcaria i Liechtenstein, który jest z grupą z Schengen stowarzyszony.

- Dla obywateli to jest jeden z najważniejszych symboli integracji europejskiej - podkreśla Radosław Ciszewski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Jego zdaniem układ został zawiązany, by nie było barier dla obywateli, z drugiej jednak strony zewnętrzne granice powinny być zabezpieczone tak, by jej przekroczenie przez ludzi i towary nie stanowiło zagrożenia dla wspólnoty wewnątrz strefy Schengen.

W ostatnich latach jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że opuszczanie granicznych szlabanów powinno być jednak możliwe w szczególnych sytuacjach. - W związku z masowym napływem imigrantów na włoską wyspę Lampedusę władze w Rzymie poprosiły kraje członkowskie o pomoc. Nie otrzymawszy jej, wydały nielegalnym imigrantom dokumenty zezwalające na tymczasowy pobyt na terenie całej Unii. Francja jednak zamknęła granicę przed jednym z pociągów wiozących imigrantów - donosi Beata Płomecka z Brukseli.

W efekcie tych wypadków uzgodniono reformę układu, na mocy której państwa strefy będą mogły, bez pytania o zgodę Komisji Europejskiej, opuścić szlabany graniczne na 10 dni.

Audycję przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

W jakich przypadkach i czy zapisy nie będą wykorzystywane do celów politycznych? Dowiesz się słuchając całej audycji "EURANET - Europa od kuchni" - 7 sierpnia 2012.

Audycji "EURANET - Europa od kuchni" można słuchać w każdy wtorek o godz. 17.20.

Polecane