Friedman: z euro jest jak z socjalizmem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Friedman: z euro jest jak z socjalizmem
Foto: sxc.hu

Świat finansów jest podobny do alkoholizmu. Na początku mamy nadmiar środków płynnych, następnie euforia, a potem depresja - mawiał Milton Friedman laureat nagrody Nobla.

Posłuchaj

Bardzo Ważny Problem Europejski 2.08
+
Dodaj do playlisty
+

Milton Friedman, którego setną rocznicę urodzin obchodziliśmy parę dni temu, przewidział kryzys strefy euro w dniu wybicia pierwszej monety.

- To waluta tylko na dobrą pogodę. Z euro jest jak z socjalizmem to piękna idea, która nie sprawdza się w praktyce – powiedział noblista.

- To można powiedzieć o każdej walucie - dodaje Elżbieta Mączyńska z SGH. - Jeśli źle funkcjonuje gospodarka, to źle funkcjonuje pieniądz.

Obecnie banki centralne są między młotem a kowadłem. Z jednej strony muszą stać na straży jakości pieniądza, a z drugiej ratować państwa zagrożone bankructwem. Ostatnio najwięcej mówi się o skupowaniu obligacji zagrożonych państw. To w praktyce nic innego jak dodrukowywanie pieniądza. Taka strategia niesie ze sobą zagrożenia. Globalna gospodarka może obawiać się w dłuższym terminie przyspieszenia wzrostu cen. W krótszym zaś grozi nam hazard moralny, czyli poczucie totalnej bezkarności w świecie finansów.

- Zatem każda decyzja w tym przypadku będzie zła – zapowiada Elżbieta Mączyńska.

W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również:

- o tym, że jeżeli rząd zacznie zarządzać Saharą, to za 5 lat na pustyni zabraknie piachu, czyli co Milton Friedman myślał o politykach i o polskiej gospodarce;

- przegląd prasy europejskiej Pawła Sołtysa;

- korespondencja Beaty Płomeckiej z Brukseli;

- korespondencja Wojciecha Szymańskiego z Berlina.

ab

Polecane