Curiosity ląduje na Marsie! Możesz to zobaczyć na żywo
- Czegoś takiego nie widzieliśmy od lat! Jeśli wszystko się powiedzie w kraterze Gale na powierzchni Marsa wyląduje największy i najbardziej zaawansowany łazik, jaki do tej pory został skonstruowany - mówił w Trójce Karol Wójcicki z Nieba Kopernika.
Curiosity wyruszył w podróż na czerwoną planetę 26 listopada 2011 r.
Foto: PAP/EPA/NASA
6 sierpnia ok. godziny 7.00 rano czasu polskiego Marsjańskie Laboratorium Naukowe czyli łazik Curiosity wyląduje na powierzchni Marsa.
- To wielkie wydarzenie astronautyczne. Celem misji jest badanie panujących warunków na czerwonej planecie i sprawdzenie, czy istniało bądź istnieje na niej życie. Ten cel się nie zmienia od lat - wyjaśnia prezenter planetarium Niebo Kopernika.
Podróż na Marsa trwa około 10 miesięcy, a łazik ma pracować 98 tygodni, czyli marsjański rok.
- Mnie najbardziej fascynuje samo lądowanie, gdyż tym razem odbędzie się w bardzo nowatorski sposób - podkreśla Wójcicki w rozmowie z Michałem Nogasiem.
Niebo Kopernika zaprasza pod kopułę planetarium do wspólnego oglądania transmisji na żywo z Centrum Kontroli Lotów NASA. Wstęp jest wolny, a co dokładnie będzie można zobaczyć dowiesz się słuchając całej rozmowy z Karolem Wójcickim.
O mikrobach, które przeżyły na Marsie, ryzyku misji kosmicznych, perseidach i atrakcjach planetarium opowiadał w audycji "Do południa".