MBK – W WERSJI: PATCHWORK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
MBK – W WERSJI: PATCHWORK
Foto: mat.prom.

Tego jeszcze nie było w MBK. W dawnych czasach niewiasty radziły sobie w ten sposób: gromadziły różne „skrawki” materiału i z nich tworzyły niespodziewane kompozycje. Z niepasujących – pozornie – do siebie elementów powstawała całość, nowa jakość czyli po prostu bardzo kolorowa narzuta, ekscentryczny dywanik itd. A to wszystko … z biedy.

Posłuchaj

"Magazyn Bardzo Kulturalny" 22.07.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Formą takiego patchworku są asamblaże, pokazywane np. na najnowszej ( od ponad tygodnia) wystawie w PGS Sopot . Mówiliśmy o nich w poprzednim wydaniu MBK, którego gościem specjalnym był Andrzej Dudziński choć artysta nie tworzy ich „z biedy”, tylko z … fantazji. Wystawę można oglądać do końca wakacji czyli do początku września, a tymczasem, to wydanie MBK przypomina patchwork, choć trudno składające się nań elementy nazwać „skrawkami”, ale powstało „z biedy” czyli – z konieczności zmieszczenia w ok. 50 minutach wielu tematów i odpowiadających im dźwięków.

Audycja z wystawy – w wersji szalony mobile p.Magdy Dudzińskiej:

/ /

Latem, większość wydań MBK ma charakter „specjalny” czyli monotematyczny. Powstaje podczas wypraw, które mają konkretny cel. Pomiędzy nimi udaje mi się od czasu do czasu zmieścić wydania wielotematyczne, powstające podczas tych samych wypraw, ale … przy okazji, choć – podkreślam - nie można powiedzieć, że nagrania gromadzone w ten sposób dotyczą tematów mniej ważnych. Kiedy tematów jest mniej, tworzą one z góry zaplanowaną całość i mają charakter bardziej spójny. Tym razem, zamknęłam oczy i … gromadziłam, gromadziłam, następnie „pozszywałam” i powstał niniejszy kolorowy „dywanik”.
I tak:
1.       Profesor JERZY LIMON – dyrektor FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO , z którym spotkałam się po wernisażu wystawy Andrzeja Dudzińskiego , opowiedział mi na tarasie hotelu ( który mnie i audycję z Dudim gościł) o tym, co stanowi dumę profesora, a co będziemy mogli podziwiać już za 5 dni, od piątku, 27 lipca na jego i Fundacji Theatrum Gedanese Festiwalu (patronat Polskiego Radia).
 
2.       MICHAŁ MERCZYŃSKI – dyrektor INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO , którego spotkałam podczas tej samej wyprawy, na tym samym tarasie, w pięknym porannym słońcu (tego samego dnia nieopodal przeszła trąba powietrzna i zniszczyła jeden z najpiękniejszych polskich lasów) opowiedział mi - z kolei  - min., o tym, co zaprezentuje 27 lipca we Wrocławiu na Nowych Horyzontach (nasz patronat). Proszę zapamiętać tytuł filmu dokumentalnego - „Inny Świat” . Resztę zdradzimy w tym wydaniu MBK.

3.       JAN A.P. KACZMAREK – twórca nowego na kulturalnej mapie Polski Festiwalu – TRANSATLANTYK (nasz patronat) - jest także w Poznaniu (mieszka w LA) i udało mi się spotkać z nim, kiedy byłam Malcie. Efektem tego spotkania jest kolejna zapowiedź Festiwalu Filmu i Muzyki, który rozpoczyna się za niewiele ponad trzy tygodnie, 15 sierpnia.

4.        ALEKSANDRA SZYMAŃSKA – dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku ( dawna ESK 2016 Kandydat) oprowadzała mnie 13 lipca po Zaspie (Os. Młyniec) podczas trwania wernisażu wystawy wieńczącej Festiwal Murali czyli - MONUMENTAL ART , który  odbywał się na gdańskiej Zaspie po raz czwarty. Z tego oprowadzania – z kolei – powstał mini reportaż. Usłyszymy w nim także kuratora wystawy - PIOTRA SZWABE .

5.        PIOTRA PUCYŁO - szefa artystycznego Festiwalu GLOBALTICA usłyszymy - wyjątkowo dziś przez telefon. Ten Festiwal rozpoczyna się w Gdyni 24.07. Przechowujemy wraz z Wojtkiem Ossowskim w pamięci naszą wspólną wyprawę na Globaltikę przed trzema(?) laty. Koncerty w Parku w Kolibkach - lipcowe, z szumem morza w tle i akompaniamentem świerszczy - doprawdy - niezapomniane. Spodziewam się, że , jeżeli deszcz nie zakłóci atmosfery tego wielokulturowego spotkania, będzie w Kolibkach, tak, jak w t e d y. Poza tym: ważne punkty programu w przestrzeniach zamkniętych (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Teatr Miejski).

Jedną z gwiazd Globaltiki będzie Dobet Gnahoré - artystka z Wybrzeża Kości Słoniowej.

 

6.       ANDRE HUBNER OCHODLO – dyrektor Teatru Atelier w Sopocie w czasie trwania tej samej wyprawy do Trójmiasta (tzn. na wernisaż wystawy Dudiego) zaprosił mnie na taras Klubu Atelier i … w ten sposób mają Państwo kolejną okazję dowiedzieć się, co jeszcze wydarzy się podczas tego, XIX SOPOCKIEGO LATA TEATRALNEGO w Atelier (nasz patronat). 


Jak Państwo widzą, bardzo postarałam się - a to wszystko… „z biedy”. Mam nadzieję , że Państwo tu zajrzą, tym bardziej, że tu także info n.t. zaproszeń na Festiwal Szekspirowski .
Mamy dla Państwa:

- 2 zaproszenia na "Hamleta" z Macedonii na 28.07 w Teatrze Miejskim w Gdyni
- 1 zaproszenie na "Makbeta" Marcina Libera na 29.07 w Teatrze Wybrzeże w Gdańska.

Jak można je zdobyć? O tym w audycji.

Generalnie – lubię patchworki, może spodoba się – ten mój … choć … nie należy ich nadużywać, więc za tydzień powróci wydanie monotematyczne, poświęcone Festiwalowi Szekspirowskiemu.
Baszka Marcinik

Nie jestem pewna, czy uda mi się zaprosić wcześniej do najbliższej TPK, zatem już teraz anonsuję: „Pamiątkowe Rupiecie” czyli książka o Wisławie Szymborskiej , która ukazała się już jakiś czas temu, będzie tematem spotkania,  ale odbędzie się  ono z pewnej okazji, jakiej? Zdradzimy z MICHAŁEM RUSINKIEM . Nasze zaproszenie przyjęła współautorka książki – JOANNA SZCZĘSNA (lipcowa noc z 26 na 27).
A lata i dnia … ubywa. Ostrzegałam.

Andrzej
Andrzej Łapicki

Na koniec smutna wiadomość - zmarł Andrzej Łapicki . W sobotę rano, w wieku niespełna 88 lat odszedł jeden z najwybitniejszych aktorów. Zagrał ponad sto ról teatralnych oraz kilkadziesiąt telewizyjnych i filmowych.

 

Polecane