Świadczenia, które kształtują ceny
2012-07-17, 18:07 | aktualizacja 2012-07-17, 18:07
- W Polsce w tym roku o dopłaty bezpośrednie złożyło wnioski 1 mln 358 tys. rolników – mówi - Jolanta Dobiesz z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Posłuchaj
Szacuje się, że w Polsce jest ok. 2 miliony gospodarstw, a więc zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski złożyło ok. 80 proc. rolników.
I choć zarówno ARiMR jak i dopłaty bezpośrednie to hasła, które brzmią tajemniczo, to bardzo precyzyjnie dotyczą naszego życia, ponieważ od tej instytucji i tego świadczenia w bardzo dużym stopniu zależy to, ile płacimy za podstawowe produkty żywnościowe.
Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej ma za zadanie zapewnienie stabilizacji na rynku żywności, tak dla konsumentów jak i producentów. Mają to zagwarantować odpowiednie systemy dopłat: pierwszy, z którego polscy rolnicy korzystają od 2004 roku, to płatności za powierzchnię upraw, kolejny to dopłaty do konkretnych upraw. Mają one rekompensować spadek cen na nie.
Przyznawaniem, kontrolą i wypłacaniem tych świadczeń zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - W ramach tych naborów wypłaciliśmy łącznie 76,9 miliarda złotych. To kwota liczona od 2004 roku - mówi Jolanta Dobiesz, zastępca dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
Jakie warunki trzeba spełnić, by pobierać dopłaty w pełnej wysokości oraz czym są tzw. płatności historyczne, dowiesz się słuchając całej audycji "Euranet - Europa od kuchni, 17 lipca 2012".
(ed)