Kryzys w Unii Europejskiej – czas na męską decyzję

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Dr Małgorzata Bonikowska (europeistka): Państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mają wyjścia. Muszą wybrać pomiędzy postępującą dezintegracją a ściślejszą integracją.

Posłuchaj

"Magazyn Europejski" 28.06.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Dr Małgorzata Bonikowska podkreśla, że UE wprowadziła wspólną walutę, ale już nie jednolite zarządzanie nią. – Nie mamy jednolitej polityki fiskalnej ani monetarnej. Nie mamy też zharmonizowanych podatków, z wyjątkiem, w małym stopniu podatku VAT. To powoduje że są te komplikacje – mówi gość "Magazynu Europejskiego”.
Na początku czerwca w strefie euro zapadła decyzja o wsparciu zagrożonych hiszpańskich banków sumą ok. 100 mld euro. Banki w czasach boomu na rynku nieruchomości udzieliły kredytów, a teraz borykają się z ogromnym zadłużeniem. Wielu Hiszpanów przez kryzys zubożało i nie może spłacać pożyczek. Łukasz Walewski, dziennikarz Trójki, w swojej korespondencji z Madrytu zaznacza, że  Hiszpanie byli przyzwyczajeni do życia ponad stan. – Teraz jednak sami mówią, że pora wziąć się do pracy i zacisnąć zęby – zaznacza.
W czwartek, 29 czerwca, w Brukseli rozpoczyna się szczyt Unii Europejskiej dotyczący sytuacji gospodarczej państw  Unii i przyszłości strefy euro. Wielu polityków uważa, że jedynym sposobem na wyjście z kryzysu jest ściślejsza integracja. Jednym z pomysłów jest projekt Hermana Van Rompuya przewidujący stworzenie unii bankowej. Projekt  wprowadzałby wspólny nadzór nad bankami, ponadgraniczne gwarancje depozytów i  wspólny fundusz likwidacji banków. Pomysł nie podoba się Angeli Merkel. Niemcy nie chcą, by niemieccy podatnicy odpowiadali za depozyty klientów w innych krajach strefy euro.
(pg)

Polecane