The Poise Rite w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
The Poise Rite w Trójce
The Poise RiteFoto: Fot. materiały promocyjne

"Milosz Hated RockandRoll” to płyta przełomowa w twórczości The Poise Rite, słuchacze Trójki mogli się o tym przekonać podczas koncertu w Studiu Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.

Posłuchaj

Wywiad z The Poise Rite w "Liście osobistej"
+
Dodaj do playlisty
+

Koncert odbył się 21 kwietnia (sobota) o godzinie 20.05 w audycji "Lista osobista" (godz. 19-22).

Duży wpływ na obecne brzmienie zespołu miał Julian Tulk, człowiek którego poznali na Wyspach dziesięć lat temu grając wspólnie w jednym z londyńskich klubów. - Przez cały okres naszej znajomości miałem taki pomysł, by ściągnąć Juliana do Polski. Kiedy zaczęliśmy robić projekt "Milosz Hated Rockandroll” i mieliśmy środki, żeby zaprosić do niego gościa specjalnego, wtedy już nie było dyskusji: to musiał być Julian. Ale warunkiem było to, że musi poznać trochę twórczości Czesława Miłosza, jego biografię i na tej podstawie napisać kilka tekstów na tę płytę - mówił Piotrowi Metzowi Bart Zaborowski tuż przed koncertem.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Julianem Tulkiem i Bartem Zaborowskim, która odbyła się w "Liście osobistej" tuż przed koncertem zespołu.

Ciepłe dźwięki Tulka tworzącego muzykę zaliczaną do gatunku pop-folk, połączone z zimno-falowym klimatem The Poise Rite stworzyły płytę bardzo przyjemną dla ucha. Tekstowo też The Poise Rite dali z siebie wszystko. Co więcej, zmusili rodowitego Anglika, Juliana Tulka, do przeczytania biografii i wierszy Miłosza i użyli ich jako inspiracji do napisania tekstów na płytę. W efekcie powstała ponadczasowa i szczera dawka refleksji na temat życia.
Szczególnie utwór "Love” z pięknym tekstem Czesława Miłosza: "Love means to learn to look at yourself” wydaje się być myślą przewodnią na płycie. Mamy tu do czynienia z "Miłością”, która przychodzi znienacka i dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy musimy zastanowić się, czy osoba, którą tak „kochamy” jest właśnie tą jedyną, wyjątkową, której możemy bezgranicznie zaufać. Album opowiada także o tym, że czasem trzeba zrobić krok w tył i popatrzeć na wszystko z boku. Często dzieje się tak przez rozstanie i zawód miłosny, ale często i przez rzeczy codzienne, które nas dotykają. Jest i o tym, że często chowamy głowę w piasek, zamykamy się w sobie, stwarzając iluzję i żyjąc w niej, boimy się wyjść na zewnątrz. Płyta kończy się jednak optymistycznie, o czym mogli przekonać się słuchacze podczas koncertu w Trójce 21 kwietnia.

Zespół powstał w 1997 roku w Rzeszowie. Płyta "Jutro bez znaczenia", wydana w 2001 przez rzeszowską wytwórnię Boofish Rec., została określona przez recenzentów jako: "jeden z najciekawszych debiutów w rodzimym podziemiu rockowym". Koncerty, częste próby i poszukiwania muzyczne zaowocowały nagraniem materiału, którego atmosferę i rodzaj wrażliwości muzycznej opisano jako wypadkową Black Rebel Motorcycle Club, Placebo i Interpol. The Poise Rite otrzymał propozycję nakręcenia profesjonalnego teledysku. Dla zrealizowania klipu w 2003 wyjechali na Wyspy i tam zostali, odnosząc pierwsze europejskie sukcesy.
W październiku 2004 roku w trójkowej audycji Piotra Stelmacha odbyła się polska premiera singla "One day from future". Potem The Poise Rite zagrali podczas imprezy Demo City w klubie Cargo i podczas podobnej imprezy w londyńskim The Grand. Bilety na ten koncert jak i na wiele innych rozdawał Piotr Kaczkowski w trójkowej audycji MiniMax. Jeden z utworów – "Król" znalazł się na trójkowej składance MiniMax Pl 3. Najgłośniejsze w ich dorobku były występy jako support Wilków w Meanfidler (UK), a także podczas koncertu Kultu w legendarnej Astorii. Zagrali też koncerty w Kentish Town w klubie The Bull and Gate, Buffalo Bar, The Brixton Telegraph oraz Scala na wspólnej minitrasie z Myslovitz.
Najważniejsze jest jednak to, że podczas pobytu na Wyspach Brytyjskich zespół sam wydał profesjonalną płytę. Album "The Poise Rite" zawierał osiem utworów i był idealną wizytówką muzyczną grupy. Lato 2006 spędzili na pracy nad nowym materiałem, efektem było nagranie albumu "Passagalia”, który premierę w Polsce miał 15 czerwca 2007 roku. Po koncertach na Heineken Open’er Festival, Malta Festival oraz OFF Festival i europejskiej trasie koncertowej, zespół rozpoczął pracę nad kolejną płytą. W międzyczasie The Poise Rite został nominowany do nagrody w plebiscycie "20latRP.pl Pochwalmy się” i zaproszony z charyzmatyczną wokalistką Pati Yang do występu na koncercie finałowym w warszawskiej Stodole.
Rok 2010 przyniósł płytę "Skąd ta cisza…?” z tekstami do wierszy awangardowego poety Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Kolejny rok to występy m.in. przed Portishead i Fleet Foxes na Malta Festival 2011 oraz Wyclefem Jeanem na krakowskich Wiankach. Obecnie na koncertach prezentują projekt "Milosz Hated Rockandroll”, który miał premierę 8 października 2011 w trakcie koncertu w HMV Forum London organizowanego w ramach polskiej prezydencji w UE.
Premiera płyty "Milosz Hated Rockandroll” w Polsce przewidziana jest na 23 kwietnia 2012. W tym samym czasie album ukaże się też w Holandii, Belgii i Luksemburgu.

Polecane