Hardkor w różu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Hardkor w różu
Ostatnie zdjęcie Bety, z Karakorum. Fot. Danuta Piotrowska.

Bernadeta Szczepańska "Beta”, himalaistka, miała w swoim dorobku wiele trudnych tras. Ciężkie warunki podczas wspinaczki, nie powodowały jednak, że zapominała o swojej kobiecości.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

 "Beta" wspinała się od 1977 roku. Poza Tatrami w masywie Triglavu (Słowenia) oraz w Alpach. W 1985 roku wzięła udział w kobiecej wyprawie na Nilgiri North (7065 m). W latach 1992-1997 była prezesem Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Na co dzień pracowała na wysokościach, badając korozję na kominach i sprawdzając stan trakcji elektrycznej.
Wszystkie jej koleżanki podkreślają, że była barwną postacią nie tylko z życiorysu, ale również z ubioru. Na wszystkie wyprawy zabierała na przykład… różowe majtki w piórka, w prawdziwe ptasie piórka. Do tego w górach nosiła koronkowe bluzeczki, zawsze miała pomalowane  paznokcie i makijaż.

- Kiedy myślę Beta, to widzę kolorowego ptaka. Z tymże nie jest to paw,  pusty, próżny, puszący się ptak. Jest to ptak pełen wdzięku, taki koliber machający skrzydłami. Bo miała tyle energii, że była w stanie obdzielić nią wszystkich wokół – mówi jej koleżanka.

We wrześniu 2011 roku "Beta" wraz z siódemką innych alpinistek i miłośniczek gór wysokich wzięła udział w wyprawie w góry wysokie w Karakurum, rejon lodowca Sosbun. Miał to być początek projektu "Polski Himalaizm Kobiecy". Niestety, z tej wyprawy Bernadeta Szczepańska już nie wróciła.

Uczestniczki wyprawy i bohaterki reportażu:
Kierownik wyprawy - Danuta Wach - Jurajski Klub Wysokogórski, członek Zarządu PZA,
Kadra Polskiego Związku Alpinizmu:
Paulina Janczar - KW Warszawa,
Joanna Nowosadzka - KW Warszawa,
Danuta Przybylska - KW Warszawa,
Bernadeta Szczepańska - KW Szczecin
Pozostałe uczestniczki:
Irena Kladzińska-Wituska, Anna Kladzińska - Jurajski Klub Wysokogórski,
Danuta Piotrowska - fotograf, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Reportaż "Beta" przygotowała Marta Zabłocka.

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

Polecane