Ocean pamięta najdłużej
2012-03-07, 09:03 | aktualizacja 2012-03-15, 11:03
– Długo meteorolodzy i klimatolodzy nie chcieli uznać znaczenia oceanu dla pogody i klimatu. A woda w ogóle, a morska w szczególności, nagrzewa się wolno, ale również bardzo wolno później ciepło oddaje – mówi Jan Piechura (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie).
Posłuchaj
Dodaj do playlisty
Jan Piechura z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie tłumaczy, że wzrastanie ilości gwałtownych burz, huraganów, gradobicia w okresie lata, i nie tylko lata, jest związane z tym, że znacznie więcej energii znajduje się w systemie.
Zmiany globalne klimatu najbardziej intensywne są w rejonie Arktyki . – W ciągu ostatnich 20 lat zasięg lodu morskiego w Oceanie Arktycznym zmniejszył się bardzo znacznie. Lód morski odbija 80 proc. promieniowania słonecznego do atmosfery. Brak pokrywy lodowej zwiększa znacznie ilość ciepła w oceanie, a to z kolei ma niewątpliwy wpływ na dalsze procesy atmosferyczne i oceanograficzne – tłumaczy Jan Piechura.
Na Arktyce można dzisiaj zobaczyć niedźwiedzie brązowo-białe, które są skrzyżowaniem niedźwiedzia grizzly z polarnym. Biały miś z brązową głową to jeden z wielu sygnałów, że zmienia się klimat. Kiedyś te dwa gatunki niedźwiedzia się nie krzyżowały, bo mieszkały w zupełnie innych rejonach polarnych. Grizzly rozmnażały się na lądzie, a polarne gustowały w wodzie, gdzie często można było je obserwować leżące na wielkich krach.
Zmniejszająca się pokrywa lodowa na Oceanie Arktycznym jest zagrożeniem nie tylko dla niedźwiedzi polarnych. Naukowcy z Polski i z Norwegii w ramach wspólnego grantu badają, jakie zmiany zachodzą w Arktyce i na Morzu Arktycznym.
Na wyprawy za koło podbiegunowe wysyłany jest nasz polski statek badawczy - Oceania. To prawdopodobnie właśnie w wodzie kryje się rozwiązanie zagadki, jak zmienia się klimat na kuli ziemskiej. W reportażu występują polarnicy z Instytutu Oceanologii PAN-u, którzy od dwudziestu lat przyglądają się zmianom w Arktyce. Tym razem w ramach projektu Awake połączyli siły z geografami i glacjologami z Polski i Norwegii. Audycja współfinansowana ze środków przekazanych Polsce przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramachMechanizmów Finansowych, przygotowana we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.