Po mastektomii życie się nie kończy!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po mastektomii życie się nie kończy!
Relacje matek z córkami bywają trudne, ale są też fascynująceFoto: Glow Images/East News

- Nie wykonałam zleconej mammografii. Kiedy dowiedziałam się, że koleżanka jest po amputacji piersi, światełko się zaświeciło. Dwa dni później byłam u onkologa - opowiada Halina, której 19 lat temu lekarze musieli usunąć obie piersi.

Posłuchaj

Reportaż Janusza Wilczyńskiego "Ochotniczki"
+
Dodaj do playlisty
+

Przeżyły tragedię, ale nie poddały się, więcej postanowiły pomagać innym. Kobiety po mastektomii należą do szczecińskiego Stowarzyszenia Amazonek "Agata". U pani Mirosławy minęło już 12 lat, a u pani Basi 5 lat od mastektomii. Na co dzień pracują jako wolontariuszki odwiedzające w szpitalach kobiety ze zdiagnozowanym rakiem piersi.

- Nie traktuję tego jako misji, po prostu tak trzeba. Dlaczego? Ja coś dostałam na nowe życie, i chciałabym, jeśli tylko mogę, w jakimś sensie komuś pomóc - opowiada jedna z bohaterek reportażu Janusza Wilczyńskiego "Ochotniczki". 

Rozpoznanie raka piersi jest  wielką traumą. - Często obserwujemy reakcje negacji, szukanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego mi się przytrafiła ta choroba? Pomoc wolontariuszek jest nieoceniona. To są pacjentki, które przebyły taką samą traumę, potrafiły sobie z tym dać radę i przekuć uraz na pomoc innym - mówi ordynator oddziału chirurgii onkologicznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii dr Rafał Uciński o znaczeniu pracy wolontariuszek.

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu Janusza Wilczyńskiego pt. "Ochotniczki".

Reportaży na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

(ed)

 

Polecane