Teatralna podróż w MBK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatralna podróż w MBK
Michał ZadaraFoto: www.zadara.pl

W kalendarzu – dwie rocznice: 19.02. – 200 rocznica urodzin Zygmunta Krasińskiego; 22.02. – 20 rocznica śmierci Tadeusza Łomnickiego.

Posłuchaj

"Magazyn Bardzo Kulturalny", 19 lutego 2012
+
Dodaj do playlisty
+

O poecie chwilę pomyśleliśmy, przypominając, że w repertuarze Teatru Wybrzeże w Gdańsku jest od listopada "Nieboska Komedia" w reżyserii Adama Nalepy i z reżyserem połączymy się wraz ze znawcą twórczości Krasińskiego – reżyserem – Wojciechem Markiewiczem.

  

/

O okolicznościach śmierci Aktora pamiętamy: na próbie "Króla Leara" w Teatrze Nowym w Poznaniu …

 

 

Aktor pojawił się w tym wydaniu, ale to "Aktor" Cypriana Kamila Norwida w Teatrze Narodowym. Gośćmi specjalnymi tego wydania byli autor scenografii do tego spektaklu, gdański artysta sztuk wizualnych – Robert Rumas oraz reżyser – Michał Zadara. Panowie zaproponowali bardzo atrakcyjną inscenizację dramatu Norwida, bardzo rzadko wystawianego (tylko dwie realizacje wcześniej w teatrze żywego planu). Z Robertem Rumasem spotkaliśmy się po raz pierwszy w MBK, z Michałem Zadarą – po raz kolejny. Spektakl został dobrze przyjęty przez krytykę. Spróbowaliśmy opowiedzieć o tym, co mogło zaważyć o nieczęstej w naszym życiu teatralnym zgodności oceniających. Mieliśmy zarazem szansę poznania bardzo interesującego duetu: reżyser – scenograf.


"Oresteja" w reżyserii Michała Zadary - ze scenografią Roberta RumasaA w Łodzi … rozpoczął się XVIII FESTIWAL SZTUK PRZYJEMNYCH i NIEPRZYJEMNYCH. Połączymy się z dyrektor Festiwalu i Teatru Powszechnego w łodzi – Ewą Pilawską.Teatralna podróż nas czeka.

Niedzielą audycję "Magazyn Bardzo Kulturalny" poprowadziła Baszka Marcinik i Wojtek Dorosz – wydawca.

P.S. 1: Dziś (poniedziałek, 20 lutego), w Operze Poznańskiej zostanie wręczona Nagroda GIGANTA (przyznawana twórcy kultury przez poznański oddział Gazety Wyborczej). Laureat – mamy nadzieję – będzie gościem najbliższego wydania TPK. Ciekawe, kto nim zostanie? B.M.

P.S. 2: Romantyzm Krasińskiego był historyczny (przez co bardzo europejski). Zamiast siedzieć w miejscu i kontemplować nieszczęścia podróżujmy, rozglądajmy się - i co ważne, bo Polacy nie znają historii, może poza swoją - wyciągajmy wnioski. Nasz "trzeci wieszcz" w "Nie-Boskiej", a najbardziej w mniej znanym "Irydionie", wyraźnie rozróżniał to, co dla nas wynika z tzw. "dziejowej konieczności" - a co jest sprawą"opatrzności. Żyjąc, podobnie jak my w epoce, w której POSTĘP! zawarł szczegółne przymierze z BARBARZYŃSTWEM! jest pełen pogardy dla takiego zjawiska i ostrzega przed pseudo-ideologiami, sekciarstwem, hucpą i (uwielbiam to określenie, które odnosił do Towiańskiego): "mistyką stosowaną". Najkrócej: być nowoczesnym i ocalić stan posiadania, w tym tradycję - oto dewiza! Pozdrawiam, Wojciech Markiewicz.

Polecane