Platforma potknie się o reformę emerytalną?
2012-02-17, 14:02 | aktualizacja 2012-02-17, 21:02
Dr Robert Sobiech (UW): Gdyby rząd nie chciał wprowadzać tej reformy, to by bardzo chętnie przystał na referendum, wtedy mógłby powiedzieć: "chcieliśmy, ale nie wyszło”.
Posłuchaj
- Natomiast jeżeli rząd będzie próbował wprowadzać swój projekt, oczywiście korygując go, to wtedy wykaże niezbędną wolę polityczną - mówi dr Robert Sobiech (UW). Zdaniem eksperta zapowiedzi premiera z hasłem rekonstrukcji rządu są bardziej reakcją na spadające sondaże, niż na rzeczywiste niewywiązywanie się ministrów ze swoich obowiązków i nierealizowanie planu rządzenia.
W kontekście zapowiadanej ewentualnej rekonstrukcji gabinetu kluczowe jest pytanie czy to kolejny spadek notowań Platformy? - Już w poprzedniej kadencji PO miała dwa wyraźne spadki i za każdym razem jako jedyna partia się podnosiła, czy też teraz jest tak jak w przypadku poprzednich partii: jeżeli zaczynały spadać sondaże, to był to zjazd w dół bez hamowania i kończyło się to katastrofą dla danej partii i rządu - przypomina gość Marcina Zaborskiego. Ekspert przyznaje, że nie widzi specjalnych zagrożeń, oprócz kwestii wieku emerytalnego.
W ocenie prof. Henryka Domańskiego (PAN) działania premiera to próba usprawiedliwienia czy załagodzenia obecnej sytuacji, że być może winni są ministrowie, a rząd w sumie nie. - Nie wykluczam możliwości, że rząd nie będzie wymieniał ministrów, chodzi raczej o kartkę ostrzegawczą - przekonuje ekspert PAN. Według profesora Henryka Domańskiego gdyby rząd zgodził się na referendum ws. reformy emerytalnej, to przyznałby się nie tylko do słabości, ale i obniżyłby notowania Polski na rynkach finansowych.
Socjolog zaznacza, że niedawno ogłoszone konsultacje społeczne i debata w tej sprawie są spóźnione i jako takie nie przyniosą raczej pożądanego efektu. - Prawdopodobieństwo sukcesu reformy emerytalnej rysowałoby się lepiej, gdyby rząd od tego zaczął, gdyby to nie zostało poprzedzone nieudaną próbą reformy refundacyjnej, później sprawą ACTA, później przedłużającym się sporem między prokuratorem generalnym i prokuratorem wojskowym – wylicza prof. Henryk Domański.
Jak powinien postąpić teraz Donald Tusk czy rekonstrukcja rządu jest tematem zastępczym, dowiesz się słuchając całej rozmowy w audycji "Puls Trójki - 17 lutego 2012".
"Pulsu Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.
(ed)